BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egy kicsit engedhet a Gazprom

Lehet, hogy a Gazprom módosítja a szervezetét a uniós energiacsomag elvárása szerint, ami előrelépés lenne a Brüsszellel folyó vitájában. Igaz, a társaság a hírt nem erősítette meg.

A Gazprom orosz gázexport monopol társaság állítólag két külön társaságba kívánja szervezni külföldi tevékenységét, értesült az RBK orosz internetes lap. Az egyik a GMT Holding lesz, amely a gázértékesítésért felel majd, a másik a Gazprom Storages & Transport, ez az infrastruktúra- és tárolólétesítményeket fogja kezelni. Mindkettőt Svájcban fogják bejegyezni. Az új szervezeti felállással a Gazprom az EU 3. energiacsomagja azon pontjának felel meg, amely elvárja az említett tevékenységek tulajdonosi szétválasztását. A Gazprom nem uniós cég, de uniós országokban be kell tartania az EU szabályait.

Oleg Szemjonov, az orosz 2K Audit nevű tanácsadó cég részéről azonban azt mondta az Expert.ru internetes lapnak, hogy a Gazprom e lépése aligha elégíti majd ki a 3. energiacsomag követelményeit, mert a két új társaság továbbra is Gazprom-ellenőrzésű lesz. Dmitrij Lukasov, a Solid Financial House tanácsadó cég képviseletében hasonlóan vélekedett, mondván: a szétválasztás inkább lélektani eszköz arra, hogy nyomást lehessen gyakorolni a hosszú távú szerződésekről folyó vita során.

A Gazprom nem kommentálta az értesülést, az orosz energiaminisztérium pedig azt válaszolta az RBK-nak, hogy soha nem is hallott a cég ilyen kezdeményezéséről. Az Európai Bizottság sajtósa, Nicole Bockstaller csak annyit mondott: reméli, hogy a Gazprom meg kívánja változtatni exportszerkezetét.

A Gazprom a Gazprom Exporton keresztül adja el az Európába szánt gázt, s az itteni kereslet körülbelül egynegyedét elégíti ki. A Gazprom Export 100 százalékos cége a Gazprom Germania, amelyhez további európai Gazprom-érdekeltségek tartoznak.

Újabb leágazás

Lehet, hogy a Boszniai Szerb Köztársaságba is vezet majd egy leágazás az orosz hátterű Déli Áramlatról, legalábbis ezt mérlegeli a projektet elindító Gazprom a Szocsiban aláírt szándéknyilatkozat szerint. A Déli Áramlatról, amely Magyarországot is átszelné, a tervek szerint november 15-ig megszületik a beruházási döntés, és még ebben az évben megindul az építkezés is. A cső a Fekete-tengeren át érné el az európai partokat, főként a közép- és délkelet-európai országok gázellátásába segítene be.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.