BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tanulmány: a mesterséges intelligencia felforgatja a pénzügyi szektort

A mesterséges intelligencia jelentős hatékonyságnövekedést és új üzleti lehetőségeket teremt a pénzügyi szektorban, különösen a banki működésben. Ugyanakkor fontos az etikus és felelős alkalmazása.

A Deloitte legfrissebb elemzése szerint a mesterséges intelligencia (MI) alapjaiban változtatja meg a pénzügyi szolgáltatások, különösen a banki szektor működését, jelentős hatékonyságnövekedést és új üzleti lehetőségeket teremtve. A Deloitte azzal számol, hogy 2028-ra az MI alkalmazásával a banki szoftverfejlesztési költségek akár 20-40 százalékkal is csökkenhetnek.

Control,Spending,With,Artificial,Intelligence,Concept.,Using,Ai,For,Investment. Tanulmány: a mesterséges intelligencia felforgatja a pénzügyi szektort
A mesterséges intelligencia az élet számos területén hoz változást / Fotó: BCTumSS / Shutterstock

Az MI emellett jelentős segítséget nyújthat a csalások elleni küzdelemben, például a biztosítási szektorban a hamis kárigények kiszűrésével. Ugyanakkor kihívást jelent a mesterséges intelligenciát felügyelő hatékony irányítási modellek kialakítása, valamint az etikus és felelős használat biztosítása, különösen a deepfake-ek és a digitális csalások növekvő száma miatt.

Korábban a a PwC tanulmánya állította azt, hogy az MI a következő évtizedben akár 15 százalékponttal is növelheti a globális gazdasági teljesítményt. Ez gyakorlatilag 1 százalékpontot adna hozzá az éves növekedési ütemhez, ami a világ 19. századi iparosítását jellemző fejlődéshez mérhető.

Az MI letarolta az internetet, de sok kritika érte

Az MI egyre nagyobb teret nyer: a több mint két éve elindított ChatGPT villámgyorsan meghódította az internetet, mivel képes az emberi beszélgetés pontos utánzására, szöveget generál, képeket és videókat készít. Tud dalokat komponálni, recepteket, e-maileket szerkeszteni vagy fogalmakat tömören összefoglalni az interneten talált információk felhasználásával.

Mindez felkeltette a riválisok érdeklődését is, és jó néhány cég dobta piacra a saját megoldását, a vállalatok pedig azzal igyekeznek a hírekbe kerülni, illetve növelni az eladásaikat, hogy termékeikbe MI-t építenek be. Így tett a Microsoft mellett az Amazon és Elon Musk, de van már orosz csetbot és rengeteg kínai rivális.

Ugyanakkor kritikák is érték a technológiát. A bírálók szerint a felhasználók túlságosan az MI által generált válaszokra támaszkodnak, és nem foglalkoznak mélyebben egy adott témával. Emiatt a mesterséges intelligencia az emberi képességek, például az írás, a problémamegoldás vagy a memória elsorvadásához vezethet.

Mi a csetbot, mi a mesterséges intelligencia?

Mesterséges intelligenciának összefoglalva azokat a programokat, gépeket vagy szoftvereket nevezhetjük, amelyek emberi beavatkozás nélkül képesek úgy válaszolni vagy viselkedni, mintha természetes intelligenciájú élőlények lennének. Az MI alapvetően a gépek emberhez hasonló képességeit jelenti az érvelés, a tanulás és a kreativitás területén.

A csetbot pedig olyan számítógépes program, amely képes az emberihez hasonló beszélgetésre úgy, hogy irányításához nem szükséges emberi beavatkozás. Bármennyi felhasználót képes egyszerre kiszolgálni, és tudásához mérten a legpontosabb válaszokat adja a feltett kérdésekre.

Új appot indított a TikTok fejlesztője – MI segítségével gyárthatunk videókat

A ByteDance tulajdonában lévő TikTok csütörtökön bejelentette, hogy a Symphony Creative Studios nevű, generatív MI-videókészítő platformja világszerte elérhetővé vált minden hirdetőnek, miközben a rövid videós alkalmazás igyekszik fellendíteni hirdetési üzletágát. A TikTok a legújabb technológiai vállalat, amely mesterséges intelligencia által generált funkciókat épít be a hirdetési üzletágába.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.