Kínai bankok több mint tízmilliárd dollárt fektetnének Oroszország óriási cseppfolyós földgáz (LNG) beruházásába a RIA Novosztyi híre szerint. Az orosz hírügynökség Gyennadij Timcsenkót, az érintett Jamal-projekt 60 százalékát ellenőrző Novatek társaság milliárdos főtulajdonosát idézi, akinek e tervei azért futottak majdnem zátonyra, mert cége felkerült az oroszországi cégeket sújtó európai uniós és amerikai szankciós listákra. A Novatek tehát a kínai bankokhoz fordul, egyelőre az egyeztetéseknél tartanak. A társaság mellett a Jamal LNG-ben 20-20 százaléka a franciaországi Totalnak, illetve a kínai CNPC-nek is. A Sarkkörön túli félszigeten felépítendő létesítmény évi 16,5 millió tonna cseppfolyós gázt tud majd előállítani, a tervek szerint 2018-tól. Megépítése mintegy 27 milliárd dollárba kerül.
Az utóbbi időkben a magyar-kínai gazdasági kapcsolatok is erősödnek, főként a kormány keleti nyitást célzó politikájának, azon belül erős, kínai hitelfelvevő ambícióinak részeként. Ehhez kapcsolódik lapunknak az az információja, hogy például az a minapi törvénymódosítás, amely lehetőséget kínál a Déli Áramlat gázvezeték magyarországi szakaszának mielőbbi lefektetéséhez, nem valamely oroszországi kivitelezőnek kedvez, hanem egy kínainak.
A Déli Áramlat kihagyná Ukrajnát az orosz gáz nyugat felőli tranzitjából. Keleti szomszédunk – tartozásai miatt – hónapok óta nem kap orosz gázt. Bár a fél évesre tervezett orosz szállítás már november 1-jén újraindulhatott volna az erről kötött, október végi háromoldalú megállapodás alapján, a szállítás minden feltétele máig nem teljesült. A fő feltétel az, hogy az állami Naftogaz társaság ne tartozzon a Gazpromnak, és, hogy minden hónapban előre kifizesse a következő hónapban átveendő gázt. Ennek megkönnyítésére tegnap Ukrajnában egy kormányrendelettel három hónapra lényegében államosították a gáznagykereskedelmet. Megtiltották az ipari felhasználók, a villamos energia- és a hőtermelők társaságok számára, hogy a Naftogaztól forrásból vásároljanak. Ezzel az állami vállalat kezében összpontosul az energiahordozó nagykereskedelme, így nála gyűlik a Gazprom kifizetésére használható pénz is. Hírek szerint e célból emelni is kell majd a gáz ukrajnai árát.
A három hónap alatt csak a Naftogaztól vásárolhatnak például az építőipari vállalatok és acélművek, így a Dunaferr kisebbségi tulajdonosa is. A korlátozás az lb.ua híre alapján nem vonatkozik Dmitro Firtas üzletember ellenőrzése alá tartozó több társaságra. Az ukrán portál emlékeztet, hogy augusztusban az odesszai kikötő az E.On Energy Sales GMBH-tól kezdett gázt vásárolni, októberben pedig ArcelorMittal Krivoj Rog jutott saját beszerzésű, európai gázhoz itteni testvércégétől, az ArcelorMittal Energy-től.
Decemberben újraindul a Magyarország felől gázszállítás Ukrajnába, erről a Naftogaz igazgatótanácsának elnöke nyilatkozott az Ukrajinszkaja Pravdának. Andrij Koboljev elmondta, jelenleg Szlovákia felől maximális, Lengyelország felől pedig „jó mennyiségben” áramlik a földgáz Ukrajnába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.