Évente körülbelül 100 dollárral drágábban jutnak földgázhoz azok az országok, amelyek a rosszul értelmezett nemzeti érdekeikre hivatkozva jogi határokat szabnak a gázkereskedelemnek - állítja Miklós László, az FGSZ Földgázszállító Zrt. stratégiai tanácsadója. A szakember ilyen elszigetelt, érdemi verseny nélküli gázpiacnak nevezte Magyarországot is egy minapi rendezvényen.
A veszteségből persze le lehet faragni: sűrűbbé kell tenni a gázhálózatot, és növelni az országok közötti összeköttetések számát. Ha a régió országai összehangolnák szabályozásukat, akkor együttműködésekkel egy 20-30 millió lakosú piacot hozhatnának létre. A térség gázpiacai ma történeti és földrajzi okokból olyanok, amilyenek. A források egyenlőtlenül, a felhasználás helyétől több ezer kilométerre helyezkednek el, a gázhálózata a kiépülésekor a nyugat-európaihoz képest ritkás lett. A nyugat-európai gázhálózat ma kétszer olyan sűrű – 100 négyzetkilométeren 10 kilométer vezeték van –, mint a kelet-európai.
A hazai gázinfrastruktúrából az FGSZ tanácsadója csak a szlovéniai interkonnektort hiányolja. „Ha van kínálat, és van hálózat is, akkor nincs ellátási probléma” – jelentette ki.
elérhetővé válhat tehát az északi-tengeri gáz, de folynak új kutatások a Fekete-tengeren, az Adrián és a Földközi-tengeren is.
elérhetővé válhat tehát az északi-tengeri gáz, de folynak új kutatások a Fekete-tengeren, az Adrián és a Földközi-tengeren is. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.