BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Exkluzív: az Erste jövőre is kiemelkedő hozamot vár a Magyar Telekomtól

Többek között a Magyar Telekom második negyedéves gyorsjelentéséről, a vállalat további növekedési esélyeiről, illetve a hazai távközlési szektorban erősödő versenyről kérdezte a Világgazdaság Varga-Nagy Nóra, CFA-t, az Erste Group bécsi központjának régiós szektorelemzőjét. Az interjúban arra a kérdésre is választ kerestünk, hogy a van-e még tartalék a Magyar Telekom részvényárfolyamában.

Kezdjük egy aktualitással! Hogyan látja az Erste, milyen számszerűsíthető hatása lehet a Magyar Telekom Mobile Infra Zrt. toronycég leválasztásának a profitra, illetőleg a részvényárfolyamra, illetve milyen egyéb előnnyel járhat a közelmúltban elhatározott lépés?

Magyar Telekom
Kiemelkedő hozamot szállíthat jövőre is a Magyar Telekom / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Maga a leválasztás egy technikai eseménynek tekinthető, összességében semleges hatást gyakorolhat a Magyar Telekom pénzügyi teljesítményére. A leválasztott cég hatékonyabban menedzselheti a mintegy 2800 állomást, a Magyar Telekom pedig az üzleti tevékenységére fókuszálhat. 

Véleményünk szerint a leválasztásnak akkor élvezhetők igazán az előnyei, ha később monetizálják, azaz hasznosítják az új entitást. Ha új tulajdonosi struktúrával függetleníti magát a Magyar Telekomtól, más telekomcégek, illetve szolgáltatók is bérelhetik az állomásokat, ezáltal javítva az eszközök kihasználtságát (tenancy ratio). 

A Mobile Infra Zrt. teljes eszközértéke 52,7 milliárd forint. A leválasztást követően az új cég éves EBITDAaL termelése 2026-ban 12,1 milliárd forintra tehető. A mérleg- és az eredménykimutatás alapján ez a csoportszintű adatok körülbelül 3 százalékát képviseli. 

A becsült EBITDAaL-termelés arányaiban lényegesen kisebb, mint a Telekom Austria leválasztott toronycége, a EuroTeleSites, amelyet a leválasztás után a bécsi tőzsdére vittek. Nyitott kérdés, hogy monetizálás esetén új tulajdonosi struktúrával a Mobile Infra Zrt. esetében mekkora lehet az eszközátértékelés mértéke, azaz mennyire nyomottak a könyvekben szereplő számok, valamint hogyan alakul a lízingszerződések újratárgyalása a bérlőkkel.

A Magyar Telekom második negyedéve

Mit várhatunk a Magyar Telekom második negyedévétől, amelyről augusztus elején jelent a csoport?

Indexálás hiányában várhatóan visszatérünk az alacsony, egy számjegyű bevételbővüléshez év per év alapon. EBITDAaL szinten viszont még nem várható visszaesés a növekedésben, mivel a különadó kivezetése egész évben támogatja az üzemi eredményt. Ezen túlmenően a Magyar Telekom várhatóan egyszeri 1,5 milliárd forint nyereséget könyvelhet el a Vidanet Zrt. értékesítéséből. 

Előrejelzésünk alapján a nettó marzs 20 százalék fölé nő a második negyedévben.

Korábban megemlítette, hogy a Yettel tulajdonosváltásával erősödhet a verseny a hazai piacon is, és az automatikus inflációs díjindexálás már nem lesz olyan magától értetődő. Látszanak a jelei egy erősödő árversenynek akár a Yettel, akár a One részéről, ami a Telekom pozícióira is kihat?

Nemrég jelentek meg a One új tarifacsomagjai, jelentős kedvezményt kínálva, konvergencia nélkül. A piac egyre aktívabb. Nem látok nagy esélyt arra, hogy veszélybe kerülne a Magyar Telekom pozíciója, azonban kisebb nettóelőfizető-növekedéssel számolok az elmúlt évek rekorderedményeihez képest.

A növekvő adathasználat lehet a motor

Mi lehet a motorja a Magyar Telekom további növekedésének?

A 2025-ös éven túl, amelyben javarészt a különadó kivezetésének pozitív hatása dominál, potenciált

A tarifák esetleges jövőbeli indexálása a promóciók miatt valószínűleg elveszíti jelentőségét és az éves növekedés mind árbevétel, mind EBITDAaL tekintetében várhatóan vissza fog térni az alacsony, egy számjegyű sávba.

A jelenlegi árfolyam eléggé beásta magát 1800 forint alatt, ön szerint nagyjából a helyén van?

Körülbelül 10 százalékra van a mostani árfolyam az 1940 forintos célárunktól.

 Az egy hónapja lezárult részvény-visszavásárlási program támogatta az árfolyamot. A közeljövőben viszont nem várható olyan esemény, amely nagy mozgást eredményezne az árazásban. 

Hosszabb távon érdemes az új részvényesi javadalmazási politikát figyelni, amely szerint a Magyar Telekom a kiigazított nettó eredmény 60-100 százalékát fizeti ki osztalék, illetve részvény-visszavásárlás formájában. 

A 2025-ös év után mi 130 forint osztalékot várunk részvényenként, valamint egy 39,1 milliárd forint értékű részvény-visszavásárlást, amelyek összesen 10 százalék hozamot ígérhetnek a mostani árfolyamon, ezzel messze meghaladva a szektorbéli kifizetések hozamátlagát.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.