Magyarország várhatóan 2015. november 1-jén válik az Európai Űrügynökség (ESA) teljes jogú tagjává, ami hatalmas lehetőséget jelenthet a hazai csúcstechnológiai, valamint a kutatási és fejlesztési (K+F) szektorban működő vállalkozásoknak. Magyarország együttműködő tagból teljes jogú taggá válásával egy 2007 óta zajló hosszú csatlakozási folyamat zárulhat le, megnyitva az utat a magyar űripar fejlődése előtt. Az ESA egy jelenleg 20 tagországot számláló nemzetközi szervezet, amelynek elsődleges feladata az űrtechnológiai kutatás és fejlesztés támogatása. A régióból Ausztria, Csehország és Románia már teljes jogú tagja a szervezetnek, Szlovákia és Szlovénia együttműködő ország, Bulgária pedig tárgyal az együttműködés lehetőségéről.
„A teljes jogú tagság révén a magyar cégek számára is elérhetőkké válnak az ESA által támogatott programok, a hazai űripar fejlődése pedig hozzájárulhat a nemzetgazdaság növekedéséhez és a know-how-intenzív K+F fejlődéséhez. A csatlakozás közvetlenül hozza helyzetbe a magyar cégeket, hiszen – a tapasztalatok szerint – a nemzetközi megrendeléseknél jelentős előnnyel indulnak azok, akik ESA-tagállamból származnak” – magyarázza Párkányi Rita, a KCG Partners Ügyvédi Társulás vezető ügyvédje.
A szakember rámutatott: űrtechnológiai fejlesztések történhetnek olyan dinamikusan fejlődő területeken, is mint a műholdas navigáció, a távközlés, a meteorológia vagy a környezetvédelem. Az iparágban rejlő lehetőségeket jól mutatja, hogy jelenleg az Európai Unió GDP-jének például mintegy 7 százaléka, vagyis közel 800 milliárd eurónyi termék és szolgáltatás alapul műholdas navigációs alkalmazásokon. „Figyelembe véve a tagállamok kiterjedt pályázati lehetőségeit és az iparág súlyát, nem túlzás azt állítani, hogy a csatlakozás néhány éven belül akár az éves tagsági díjunk többszörösét kitevő bevételt generálhat” – hangsúlyozta Dr. Párkányi Rita.
Párkányi Rita elmondta: a csatlakozási folyamat sikeres lezárásához Magyarországnak jövőre eleget kell tennie egy közel 1 millió eurós tagdíjfizetési kötelezettségnek, 2016-tól pedig hozzájárulásunk ennek az összegnek várhatóan az ötszöröse – körülbelül 5 millió euró – lesz évente.
A befizetett tagdíj jelentősége, hogy az ESA a földrajzi visszatérítés elve alapján az adott tagállam által befizetett összeg 85-90 százalékát visszaosztja a meghirdetett programjaiban részt vevőknek. Ha pedig valamelyik ország nem tudja teljes egészében kihasználni a rendelkezésére álló keretösszeget, annak felzárkózása és az optimális visszatérítési arány elérése érdekében az ESA olyan külön programokat ír ki, amelynek feltételeit az adott tagállam is teljesítheti.
A tervezett belépéssel egy időben az ESA összes pályázati kiírása is megnyílik a magyar cégek előtt is, amelyekre már most érdemes elkezdeni a felkészülést, illetve megvizsgálni, hogy milyen feltételekkel lehet megfelelni a kiírásoknak. Alapvető feltétel, hogy a vállalkozásnak ne legyen adótartozása, ne álljon fizetésképtelenségi eljárás alatt, illetve megfelelő felelősségbiztosítással rendelkezzen – húzta alá a szakértő. „Azonban az ESA által támasztott követelményeken túl számos jogi és adózási kérdést is mérlegelni kell a felkészülés során, mert ezekre később már általában nincs lehetőség” – hívta fel a figyelmet Dr. Párkányi Rita.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.