Az Európai Bizottság július 16-án bemutatott, 2028–2034-es költségvetési tervezete súlyos feszültségeket váltott ki az EU agrárminiszterei körében. A fő kifogás, hogy a közös agrárpolitika (KAP) elveszítené különálló jogi és pénzügyi struktúráját, és beolvadna a tagállamok által irányított regionális támogatási csomagokba. Ez a lépés a gazdák szerint kiszámíthatatlanságot, forrásvesztést és a vidék leértékelését jelentené.
A spanyol agrárminiszter, Luis Planas arra figyelmeztetett, hogy a mezőgazdaság nem lehet a geopolitikai prioritások áldozata. „Az élelmiszer-biztonság stratégiai kérdés” – mondta. Hozzá hasonlóan a portugál José Manuel Fernandes is elutasította a KAP beolvasztását: „Ami működik, azt nem szabad lebontani.”
A lengyel miniszter, Czeslaw Siekierski szerint a kétpilléres agrártámogatási rendszer – közvetlen kifizetések és vidékfejlesztés – megtartása létfontosságú. Ausztria mezőgazdasági vezetője, Norbert Totschnig pedig hangsúlyozta: az új „élelmiszer- és mezőgazdasági vízió” nem helyettesítheti az erős KAP-költségvetést.
A magyar kormány különösen élesen bírálta a tervezetet. Orbán Viktor szerint az egy „Ukrajna-barát költségvetés”, amelyet a magyar gazdák kárára finanszíroznának. Gulyás Gergely hozzátette: Magyarország vétózni fogja a tervezetet, ha nem történik érdemi módosítás.
Eközben a nyugati kormányok sokkal óvatosabbak voltak, ami felháborította a saját gazdaszervezeteiket is.
Franciaország hivatalos kormányzati részéről visszafogottabban fogalmazott az európai ügyekért felelős miniszter, Benjamin Haddad, aki a költségvetési javaslat egészét „kiegyensúlyozottnak” nevezte. Ugyanakkor a legnagyobb francia gazdaszervezet, az FNSEA a tervezetet „provokatívnak” minősítette, és úgy vélte, a csökkentett agrártámogatás veszélyezteti az európai élelmiszer-önrendelkezést.
A német kormány hivatalosan visszafogottan reagált, inkább a pénzügyi vonatkozásokra koncentrálva. A német pénzügyminiszter, Lars Klingbeil szerint a költségvetési terv „rossz üzenetet” küld az uniós vállalatoknak, és túlzott forrásokat csoportosít át új célokra. Agrárpolitikai körökből ugyanakkor kiszivárgott: Berlin nem támogatja, hogy az agrár- és kohéziós alapok kárára finanszírozzanak új területeket, mint például a védelem vagy a bővítési támogatások.
Az uniós agrárszervezetek szinte kivétel nélkül felháborodtak. A Copa-Cogeca közleménye szerint a bizottság javaslata „hadüzenet az európai gazdáknak”.
A bizottság az agrárpolitikát a „Nemzeti és Regionális Partnerségi Tervek” részeként kezelné a jövőben, ahol a mezőgazdaság, kohézió és halászat egy kalap alá kerülne. Az új struktúrában a KAP jelenlegi, mintegy 387 milliárd eurós kerete akár 22 százalékkal is csökkenhet, miközben az Ukrajnának szánt támogatások elérhetik a 88 milliárd eurót.
Ősszel újra traktordübörgéstől lesz hangos Brüsszel – ígérik a gazdaszervezetek
Az agrártámogatások átalakításáról szóló tervek valójában a kifizetések csökkentéséről szólnak. Az európai gazdák egységesek a kérdésben, nem kérnek az Európai Bizottság terveiből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.