Miközben a magyar kormány határozottan elutasítja Brüsszel tervezetét, amely elvenné a gazdák uniós támogatásának jelentős részét, Magyar Péter – aki az Európai Parlament mezőgazdasági bizottságának tagja – éppen csónakázik a Tiszán, mintha semmi nem történne a munkahelyén, számolt be a Magyar Nemzet csütörtökön.
A lap szerint Magyar Péter a menekülésével azonban nem tudja elfedni a Tisza Párt álláspontját a nyilvánosság előtt, hiszen korábban már kiderült, ő és pártja szakértői támogatják az Európai Bizottság tervezetét.
Szerdán este ült össze az EP szakbizottsága, ahol az uniós agrárbiztos bemutatta részletesen, miként akarják átalakítani az agrártámogatási rendszert. A Tisza Párt elnökének nyilvánvalóan kínos ez a témakör, ezért is kerülte el nagy ívben a bizottsági ülést, de így sem tudja leplezni a valós álláspontját.
Magyar Péter szerint inkább az intenzívebb, nagyobb hozzáadott értékű, organikus mezőgazdasági termelést kellene támogatni a jelenlegi extenzív gabonatermelés helyett. A politikus agrártanácsadója, Raskó György is a brüsszeli, erősen gazdaellenes álláspontot képviseli.
Raskó György határozza meg a Tisza Párt agrárpolitikáját. Magyar Péter őt régi jó barátjaként mutatta be tavaly ősszel.
Akkor Raskó olyan vidékfejlesztési programot nevezett kívánatosnak, amelynek része lenne az úgynevezett újratanyasítás. „Újra ki kell jönni faluból, a kényelmes életből, és létrehozni olyan kisebb farmközpontokat, amelyek ott vannak a helyszínen. Az egész Európai Unióban a mezőgazdaság a tanyasi rendszeren alapul, Ausztriától kezdve Lengyelországig és Németországig mindenütt ott lakik a gazdálkodó, ahol gazdálkodik” – idézte a szakértőt a lap.
A Magyar Nemzet rávilágít, hogy az Európai Unió vezetésének most bemutatott tervezetével
megvalósulhat Raskó régi álma, ami teljesen ellentétes a magyar gazdák érdekeivel.
Az Európai Bizottság az újabb hétéves költségvetési tervezetével már Ukrajna csatlakozására készül, azt a pénzt, amit elvenne a jelenlegi tagállamok polgáraitól, a még háborúban álló keleti szomszédunknak adná.
Raskó György pedig relativizálja az ukrán integráció veszélyeit. A közösségi oldalán az egyik bejegyzése alatt így reagált egy hozzászólásra: „Ukrajna tagság nélkül is szabadon szállíthat agrár- és élelmiszeripari termékeket az unióba. Tehát olyan, de facto ugyanolyan pozícióban van, mint a magyar mezőgazdaság. Igaz, hogy a magyar kormány tiltja az ukrán agrártermékek behozatalát, de a többi uniós ország nem, így az ukránok olcsóbb termékeikkel kiszorítják a magyart olyan fontos piacokról, mint az olasz. Tehát majdnem mindegy, hogy Ukrajna tag vagy sem, a piacainkról szépen szorít ki bennünket (gabona, olajos magvak, csirkemell, étolaj stb.).”
A lap arra a következtetésre jutott, hogy a Tisza Párt támogatná azt a brüsszeli tervet, amely súlyosan megvágná a magyar gazdálkodók jelentős részének megélhetést biztosító agrártámogatásokat.
Ukrajna EU-s csatlakozása: az olcsó ukrán mezőgazdasági termékekkel nehezen vennék fel a versenyt a magyar gazdák
Ukrajna uniós csatlakozása súlyos feszültségeket vetít előre az agrárszektorban: miközben az ország mezőgazdasági termelése jóval olcsóbb, mint az EU-tagállamoké, a termelés biztonsága és szabályossága továbbra is kérdéses. A mezőgazdasági támogatási rendszer átalakulása, az olcsó gabonadömping és az eltérő szabályozás különösen érzékenyen érintheti a magyar gazdákat. A megoldás kulcsa a fokozatosság és az egyenlő versenyfeltételek biztosítása lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.