Akár heteken belül megkaphatja a jóváhagyást az érintett európai hatóságoktól, és megkezdheti tevékenységét a MARK Magyar Reorganizációs és Követeléskezelő Zrt.: a cég indulásával pedig jelentősen csökkenhet a bankok mérlegében lévő rossz vállalati hitelek mennyisége. A jegybank várakozásai szerint az eszközkezelő működése nyomán 2017 első fél évére 5 százalék körüli szintre csökkenhet a nem teljesítő vállalati hitelek aránya a hitelintézeteknél: ez igen jelentős előrelépés lenne, hiszen szeptember végén a nem pénzügyi tevékenységet végző cégeknél ez az arány még 13 százalék felett volt.
Az MNB még 2014 novemberében hozta létre a MARK Zrt.-t azzal a céllal, hogy a társaság a kereskedelmi bankok rossz projekt- és kereskedelmi ingatlanhiteleinek felvásárlásával segítse hozzá a pénzügyi szolgáltatókat a portfólióik megtisztításához, ezen keresztül pedig a vállalatok aktívabb finanszírozásához. A MARK-nak a korábbi hírek szerint 300 milliárd forint áll majd rendelkezésére a vásárlásokhoz, ám ha nagyobb érdeklődés mutatkozik a bankok részéről, a jegybank akár meg is emelheti a keretet.
A jegybanki adatok szerint az indulás előtt álló követeléskezelőnek bőven lesz miből merítenie, igaz, a projekthitelek állománya a harmadik negyedévben is tovább olvadt a bankoknál.
Az MNB adatai szerint szeptember végén 1659,2 milliárd forintnyi projekhitel szerepelt a hazai pénzügyi szolgáltatók mérlegében, amely 6,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Bár a projekthitelek mennyiségének csökkenésével párhuzamosan azok minősége is fokozatosan javul, összességében eléggé szomorú a kép: a teljes állomány 23,7 százaléka 90 napon túli, további 4,4 százaléka pedig három hónapon belüli csúszásban volt szeptember végén, így csak a náluk lévő hitelek nem egészen 72 százalékát törlesztették pontosan a vállalati ügyfelek. A helyzet változatlanul az ingatlanvásárlási hiteleknél a legaggasztóbb: ezeknél még mindig megközelíti a 37 százalékot a 90 napon túli késedelmben lévő tételek aránya, de az ingatlanfejlesztésre felvett hiteleknél is igen magas, 18,8 százalék.
Az érintett hitelek nehéz kezelhetőségére a honlapján megjelent anyagban maga a MARK is felhívta a figyelmet: e szerint a jelenlegi piaci helyzetben a hitelintézetek legfeljebb egyedi eszközöket tudnak értékesíteni, a rosszul teljesítő „B”, „C” kategóriás irodáknál, ipari ingatlanoknál vagy kereskedelmi épületeknél nagyon kevés tranzakció történik, ezeknek az ingatlanoknak nincs igazán piacuk. Ha történnek is vásárlások – írja az elemzés –, a befektetők a banki portfóliókat „nagyító alatt vizsgálják meg”, és a legjobb eszközöket igyekeznek kiválogatni belőlük. A MARK nagy előnye ugyanakkor, hogy komplett portfóliókat vásárol meg, egyszerre több ügyletet is aprólékosan át tud nézni, amire ma Magyarországon más nem képes. A MARK Zrt.-nek emellett van elég ideje és szakértelme az ingatlanok értéknövekedéséhez szükséges fejlesztési munkák megvalósítására, illetve ki tudja várni az ingatlanpiaci fellendülést.
Keresik a szakembereket
A MARK honlapján közzétett állásajánlatok szerint még bőven vannak betöltendő pozíciók a társaságnál. A MARK – nem meglepő módon – többek között ingatlanértékelői, számviteli és működésikockázat-kezelői területre keres szakembereket, de él állásajánlat junior behajtási és követeléskezelési szakértői pozícióra, projektmenedzseri feladatra, és keresnek helpdeskmunkatársat is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.