Az elmúlt másfél évtizedben a magyar állam sorban vásárolta vissza a külföldi kézbe került stratégiai vállalatokat. A megszorítások kényszerébe került Románia most ugyanazt a tanácsot kapja pénzügyi problémái enyhítésére, mint amit a folyton megszorításra hajló magyar baloldali kormányok készséggel megfogadtak: adjon el állami tulajdont. A román lap értesülése szerint nagy amerikai alapkezelők, mint a BlackRock és a Vanguard, szívesen bevásárolnának.
A befektetők logikája nyilvánvaló: pénzügyi nyomás alatt álló eladótól jó eséllyel jó áron vásárolható később drágábban eladható vagyon.
A HotNews.ro cikke szerint a privatizáció a jelen helyzetben kölcsönös előnyökkel járna, a kormány akár 40 milliárd lej (2700 milliárd forint, a GDP mintegy 2,1 százaléka) bevételhez juthatna állami vállalatok részvényeinek értékesítéséből, anélkül, hogy fel kellene adnia kontrollját a cégek felett.
Ismeretes: a román kormány az Európai Unió messze legnagyobb hiányának mérséklése, az államadósság elszabadulásának megelőzése érdekében nagy megszorításokra kényszerül. A már bejelentett fájdalmas intézkedések listáján most ne haladjunk végig, csak egy tipikus friss pénteki bejelentést említünk, egy PR-lépést: még a kormányülések utáni büféebédet is megszüntetik.
Ettől ugyan nem menekül meg a költségvetés, a bér- és nyugdíjbefagyasztások mellett azonban létezik a szavazók számára kevésbé fájdalmas intézkedés is – ilyenre tesz javaslatot a HotNews.ro-n keresztül Daniela Secara, a BT Capital Partners ügyvezető igazgatója.
Aktív érdeklődés is van globális befektetők részéről, mint amilyen a Blackrock és a Vanguard
– idézi a lap.
A forrásoknál érdemes elidőzni egy pillanatig.
A HotNews.ro esetében ne a nevéből induljunk ki, megbízható, régi forrás hírében áll, piac- és vállalkozásbarát, EU- és NATO-párti lapnak tartják. Ami a BT Capital Partnerst illeti, ez a kolozsvári székhelyű bank, a Banca Transylvania brókercége. A bank tulajdonosai közt találjuk a simplywall.st adatbázisa szerint
A cikkben ismertetett javaslat szerint kedvező időszakban vagyunk a részvényeladáshoz, mert a vámháború következtében a befektetők pénzük egy részét Amerika helyett Európában fektetik be. (Saját lábjegyzetünk: erre azért nem vennénk mérget.)
A román államnak 10-15 százalékos részvénycsomagokat kellene eladnia az általa kontrollált, tőzsdén jegyzett nagyvállalatokból. Ezzel gyorsan pénzhez jutna, amivel csökkenthető az államadósság (ha a költségvetési hiány nem is), növelné a vállalatok pénzügyi fegyelmét, lehetőséget adna a román nyugdíjalapoknak is, és növelné a kicsinek számító bukaresti tőzsde és a román részvények nemzetközi tekintélyét.
Az eladásra kétféleképp kerülhetne sor: tőzsdei bevezetéssel összekötött másodlagos részvénykibocsátás (SPO), illetve zárt körű értékesítés révén. (Az előző akár magánszemélyeknek is lehetőséget nyújtana a kisrészvényessé válásban, az utóbbi inkább a nagy alapok számára lehet érdekes.)
A lap még listát is közöl a számba jövő vállalatokról:
Kormányreakcióról egyelőre nem számolt be a HotNews.ro.
EU-költségvetés: keletre dől a pénz, de kéz van a csapon, és a legtöbbet Brüsszel kapja – óriási hatalmat
Emésztgetik a számokat a tagállamok, és hatalmas vita készül. Az EU-költségvetés nemcsak az elosztandó összegek és egy nem uniós ország irdatlan támogatása miatt arathat vihart, hanem azért is, mert birodalmi pályára állítja Európát – Brüsszel akkora hatalomhoz jut, amilyet utoljára a római császárok élveztek – az európai értékek nevében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.