BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mennyibe kerülne újra megnyitni és fenntartani az Alcatrazt?

Nem Donald Trump az első, aki eljátszott a gondolattal. Szakértők szerint azonban irreális az Alcatraz újranyitásának terve.

Donald Trump amerikai elnök komolyan gondolja az Alcatraz újbóli megnyitását, Pam Bondi igazságügyi és Doug Bergum belügyminiszter a héten meg is látogatta a börtönszigetet, hogy felmérje az állapotokat. Szakértők szerint azonban az ötlet irreális, a felújítás és a fenntartás is horribilis összegeket emésztene fel.

Alcatraz
Évente 1,6 millió turista látogat Alcatraz szigetére / Fotó: Anadolu via AFP

Az elnök májusban jelentette be, hogy újranyittatja az Alcatrazt. A San Franciscótól két kilométerre fekvő szigeten 1934-ben nyílt meg a szövetségi börtön, ahol többek között olyan hírhedt gengsztereket is fogva tartottak, mint 

  • Al Capone, 
  • Mickey Cohen 
  • és George „Géppuska” Kelly.

1963-ban zárták be Robert Kennedy igazságügyi miniszter utasítására – anyagi megfontolásból: a működtetése ugyanis háromszor annyiba került, mint a többi szövetségi börtöné.

Az immár múzeumként működő sziget fenntartása a nemzeti parkokat üzemeltető hivatalhoz tartozik. 

Évente mintegy 1,6 millió látogatót vonz, ami hatvanmillió dollárnyi bevételt hoz a hivatalnak és San Francisco városának.

 (Egy dollár 343,1 forint.)

Készülnek a tervek az Alcatraz újranyitására

Bondi és Bergum csütörtökön járta körbe a börtönt, amelyről fényképeket is feltettek az X közösségi oldalra. A CBS News tudósítása szerint a belügyi és az igazságügyi tárca együtt fog működni az újranyitás terveinek kidolgozásában.

 

Bondi a Fox Newsnak adott interjúban a mondta, hogy látja a potenciált. „Az Alcatraz a legrosszabbak legrosszabbjait tarthatja fogva, középosztálybeli erőszakos rabokat, illegális bevándorlókat, bárkit – fogalmazott. – Fantasztikus létesítmény, sok munkára van szükség, de senkiről sem tudunk, aki megszökött innen és túlélte” – tette hozzá.

San Francisco polgármesterét nem lelkesíti az ötlet, szerinte irreális elképzelés bármi másra használni a szigetet, mint turistalátványosságnak. „Ha a szövetségi kormány el akar költeni több milliárd dollárt, akkor fordítsa az utcák megtisztítására és biztonságossá tételére, San Francisco gazdasági talpra állítására” – nyilatkozta Daniel Lurie.

A szakértő azt hitte, hogy vicc

Szakértők és történészek is kétségüket fejezték ki a terv megvalósíthatóságával kapcsolatban. „Őszintén szólva, amikor először hallottam róla, azt hittem, hogy vicc” – mondta a BBC-nek Hugh Hurwitz, aki 2108–2019-ben vezette az Egyesült Államok börtöneit felügyelő szervezetet (Bureau of Prisons – BOP). Szerinte irreális ötlet a felújítás, ha meg akarják nyitni a börtönt, akkor földig kell rombolni és újraépíteni.

Szerinte ugyanis több gond van: 

az épületek „szó szerint darabokra hullanak”,

a cellák olyan kicsik, hogy egy átlagos magasságú férfi fel sem tud állni bennük.

U.S. Attorney General Pam Bondi visits Alcatraz
Több százmillió dollárba kerülne a börtön felújítása / Fotó: Carlos Barria / Reuters

Becslések szerint a felújítás több százmillió dollárba kerülne, az üzemeltetés pedig évente százmillióba, pedig már a működése idején sem volt csekély összeg: rabonként napi 10-13 dollár, miközben a többi szövetségi börtönben ez az összeg 3-5 dollár volt. Most fejenként 120-164 dollárba kerül egy ember fogva tartása – az Alcatrazban becslések szerint több mint ötszáz dollár lenne.

A különbséget az okozta, hogy minden ellátmányt hajóval kellett a szigetre szállítani. Annak idején a szennyvizet is az öbölbe döntötték – ma már ezt is hajókkal kellene elvinni, ami tovább növelné a költségeket.

Nem Donald Trump az első, aki eljátszik a gondolattal

A nehézségek ellenére nem Trump az első amerikai elnök, aki eljátszott az Alcatraz újranyitásának gondolatával. 1981-ben Ronald Reagan adminisztrációja is fontolgatta, hogy a sziget lehet annak a 14 létesítménynek az egyike, ahol elhelyezhetnek húszezer kubait abból a 125 ezerből, akik az úgynevezett Mariel-kivándorlás idején érkeztek Floridába egy évvel korábban.

Akkor azonban végül elvetették az ötletet, mert nem találták megvalósíthatónak, és rájöttek, hogy az Alcatraz többet ér történelmi jelentőségű emlékműként és turistalátványosságként.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.