BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Mesterséges idegrendszert kapnak a robotok: már fájdalmat is érez az MI – csak bosszút ne álljon érte

A dél-koreai KAIST kutatói olyan mesterséges idegrendszert hoztak létre, amely tanulni tud, és valós időben reagál a külvilágra – külön szoftver nélkül, energiatakarékosan. Megérkeztek a fájdalmat érző robotok, és reménykedjünk, hogy ez nem fog a gépek lázadásához vezetni.

A dél-koreai KAIST egy olyan mesterséges szenzoros idegrendszert mutatott be, amely lehetővé teszi a mesterséges intelligenciák számára, hogy figyelmen kívül hagyják az ismerős, biztonságos ingereket, miközben gyorsan reagálnak a potenciálisan veszélyes jelekre, ezzel gyakorlatilag fájdalmat érző robotokat hozva létre.

MI,Tesla,Bot,Optimus,Robotic,Humanoid,In,Showroom,,Tesla,Ai,Strategy: fájdalmat érző robotok
Megérkeztek a fájdalmat érző robotok, és reménykedjünk, hogy ez nem fog a gépek lázadásához vezetni / Fotó: Shutterstock

Az állatok és az emberek természetes módon képesek különbséget tenni a jelentéktelen és a fontos ingerek között. Például nem vesszük észre a légkondi zúgását vagy a ruha érintését, de ha valami megvágja a bőrünket, vagy hirtelen elhangzik a nevünk, azonnal fókuszálunk. Ez a tanulási képesség a habituációra (hozzászokás) és szenzitizációra (érzékenyítés) épül, és eddig a robotikában külön szoftveres vagy áramköri megoldásokkal próbálták utánozni.

A KAIST új fejlesztése azonban hardverszinten oldja meg ezt: az új memrisztor – egy olyan félvezető eszköz, amely az ellenállásával analóg módon tárolja az információt – képes kétféle válaszreakciót adni ugyanarra az ingerre. 

Az áramkörök habituációval reagálnak az ismétlődő, ártalmatlan jelekre, azaz csökkentik a válaszkészséget, viszont ha veszélyt érzékelnek – például elektromos impulzussal társított tapintást –, azonnal aktivizálódnak, azaz szenzitizálódnak.

A KAIST kutatói a gyakorlatban is demonstrálták az új idegrendszert: egy robotkézbe integrálták, amely eleinte erősen reagált minden érintésre. Idővel azonban a rendszer megtanulta figyelmen kívül hagyni az ismétlődő, veszélytelen érintéseket, míg a fájdalmas ingert (elektromos sokkot) követően újra érzékennyé vált.

Fájdalmat érző robotok, mesterséges idegrendszerrel

A rendszer kulcsa, hogy mindezt külön processzor vagy bonyolult szoftver nélkül, önállóan tudja végrehajtani, így a technológia ideális lehet miniatürizált vagy energiahatékony robotikai alkalmazásokban. A kutatók szerint ez a technológia áttörést jelent a következő generációs katonai és orvosi robotok, köztük intelligens protézisek fejlesztésében is.

„Azzal, hogy a humán szenzoros idegrendszert utánoztuk következő generációs félvezetőkkel, új típusú, intelligens és energiatakarékos robotok koncepciója vált lehetővé” – mondta See-On Park, a tanulmány vezető szerzője.

Mesterséges intelligenciát használó robot segít a műtétekben, már Magyarországon is

Több tucat műtétet már végre is hajtottak a Budapesti Mozgásszervi Magánklinika sebészei a Liv Duna Medical Centerben. A CORI robot egyelőre térd- és csipőprotézisek beépítését segíti, de tervben van az is, hogy váll- és bokaízületi protézisek beültetésében is részt vegyen.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.