BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jótékonyság, piaci árakon

A jótékonysági árveréseknek általában nem sok közük van a valós műtárgypiaci viszonyokhoz, a Telek Balázs emlékére és az általa létrehozott ArtBázis működésének biztosítását célzó aukció azonban kivételnek bizonyult.

Az aukció szervezői, azaz Somosi Rita, a Viltin Galéria és Surányi Mihály, az egykori, fotóra szakosodott Nessim Galéria tulajdonosa komoly anyagot állítottak össze, keresztmetszetet adva a hazai fotográfiáról. Piaci szempontból is érdekes, mire volt vevő. Jót tett a tételek árazásának, hogy a jótékonysági cél miatt fontos volt az eladás, de az ArtBázis mint szempont miatt nem lehetett egyenetlen a színvonal: minőségi fotókat kellett kínálni, és meg kellett találni az árat, amit meg is ad érte a piac. Nagy százalékban sikerült. A képek művészfelajánlásokként érkeztek, többen kisebb méretű vagy nagyobb példányszámú fotókat adtak be, az eladhatóságra koncentrálva. A leütési árakra jutalékot nem számoltak fel, a bevétel 60 százaléka az ArtBázisé, 40 százalék a családé.

Végül 74 művész csaknem száz alkotása került kalapács alá. A legmagasabbb árat Pecsics Mária Cultura-sorozatának 8. darabja, egy 2011-es giclée print érte el. Ez külföldön és itthon is sok helyen volt kiállítva, több kiadványban reprodukálták, 220 ezer forintról indult, a licitálás után 300 ezer forint lett az ára. (Az 1973-ban született Pecsics Mária a MOME-n végzett, két év alatt rögzített Cultura-fotósorozata a latin agriculturára utal, az egyén és a környezet viszonyát vizsgálja.)

A feminista témákat preferáló Eperjesi Ágnes 2006-os 1/1 példányos színes fotogramja, a Lágy konstruktivizmus ára 170 ezerről indult, és 200 ezer forintig emelkedett. Bartha Máté Mutation című printje 190 ezer forintot ért el, Bakonyi Bence Nameless no. 06 című giclée printje 150 ezer forintot. Az 1980-as születésű női aktivista, Molnár Ágnes Éva Százszor 9 – Nem verekszem többé című 2014-es inkjet printje (1/5 példány) 110 ezer forintért kelt el, 60 ezres kezdés után. Opitz Tamás 2010-es lambda printje, a Városi részletek/Párizs 80 ezer forintos kikiáltási árán, Mucsy Szilvia Red Sofa című giclée printje 85 ezer forintos kikiáltási árán ment el. 80 ezer forintos kezdő áron vitték el Ember Sári 2009-es csendéletei közül az egyiket és Drégely Imre 2003-as ezüstzselatin-fotóit is.

A szociofotók közül Horváth M. Judit Hernádnémeti című ezüstzselatin nagyítása (2/10-es példány) 20 ezerről indulva 44 ezer forintért, Szilágyi Lenke Samara című C-printje 30 ezerről indulva 85 ezerért talált gazdára.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.