A kormány azon dolgozik, hogy egy új szövetséget ajánljon a magyar vállalkozói társadalomnak, amelynek fontos eleme lesz a támogatáspolitika – közölte Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Vállalkozók Napján.
Különleges teljesítményt tudhatnak maguk mögött a díjazott vállalkozók, hiszen az állam és az állami bürokrácia tevékenysége ellenére érték el a sikereiket – köszöntötte a Vállalkozók Napja alkalmából elismerésben részesült vállalkozókat Lázár János. A Miniszterelnökséget vezető miniszter arra utalt, hogy van olyan elmélet, amely szerint a mai magyar állam inkább megnehezíti, mintsem megkönnyíti a vállalkozások munkáját. „Arra kaptam mandátumot a miniszterelnöktől, hogy elérjem: a következő években az állam ne kerékkötő, visszafogó erő legyen, hanem lehetőséget és esélyt teremtsen a vállalkozók számára” – mondta, kiemelve: a kormány elindít egy programot, amely javítani fogja az üzleti környezetet, az állam működését jellemző mentalistást és a gondolkodásmódot.
A politikus úgy fogalmazott, a kormány legfontosabb szövetségese a XXI. századi Magyarországon az a vállalkozói közösség, amely képes önmagát eltartani, és képes mások számára munkát, lehetőséget teremteni, ezért a következő időszakban az államnak óriási feladata és felelőssége, hogy megkönnyítse és segítse a vállalkozók tevékenységét.
Két olyan tényezőt nevezett meg, amely a következő években mind a kormány, mind a vállalkozói társadalom számára komoly kihívást jelent. Az első a 2016-os esztendő, ahol lendületet kell adni a gazdaságnak ahhoz, hogy a növekedés fennmaradhasson, míg a másik a 2020 utáni időszakra vonatkozik. „Nem fogunk már ezer milliárdnyi felzárkóztatási támogatást kapni, így nagy kérdés, hogy 2020 után az unió forrásai nélkül miként boldogul a gazdaság” – mondta a miniszter.
„Annak érdekében, hogy 2016-ban ne csökkenjen a növekedés lendülete, és 2020 után is stabil, erős maradjon a gazdaság, legyen növekedés, különösen fontosnak tartom a vállalkozókkal való folyamatos és szoros együttműködést” – fogalmazott. Közölte: a kormány azon dolgozik, hogy egy új szövetséget ajánljon a magyar vállalkozói társadalomnak. Ennek különlegesen fontos eleme lesz az a támogatáspolitika, amely a következő hét évben lehetőségeket teremt és nyit meg a kkv-k előtt.
Kiemelte: a VOSZ tagjai a magyar munkavállalók 60 százalékának biztosítanak munkát. „Az a kötelességünk, hogy a VOSZ-tag, és a nem VOSZ-tag magyar kis- és középvállalkozók, illetve a magyar érdekkörben lévő nagyvállalkozók számára olyan támogatáspolitikát valósítsunk meg, amely megteremti a foglakoztatás növelésének feltételeit” – hangsúlyozta. Ezzel kapcsolatban utalt arra, hogy a kormány és az Európai Bizottság között megkötött megállapodás értelmében az EU forrásainak 60 százaléka nyílik meg közvetlenül a kkv-k előtt, a korábbi 16 százalékkal szemben. „Ez olyan változás és történelmi lehetőség, amelyre nem volt példa 1990 óta, hiszen minimum 4-5 ezer milliárd forintot jelent a kkv-szektor számára” – szögezte le.
A gazdaság és a vállalkozások növekedése szempontjából az egyik legfontosabb kihívásnak azt nevezte, hogy kevés a magyar vállalkozói, családi tőke, amelyet a vállalkozások képesek mozgósítani a bővülésük és a gazdaság növekedése érdekében. „A kormánynak ezért ki kell dolgoznia egy olyan programot, amely tőkét és nemcsak hitelt juttat a magyar vállalkozások, kkv-k számára” – mondta.
Hozzátette: a produktív termelő vállalkozások támogatása, tőkejuttatása mellett a foglalkoztatás és a munka adóterheinek csökkentésére is szükség van. „Ha nem leszünk képesek a következő években a munkáltatók terheit csökkenteni, akkor nem fogunk további áttörést elérni a foglalkoztatás terén” – jelentette ki.
Lázár János kemény szavakkal illette az állami bürokráciát. „Ma a bürokrácia megöli a vállalkozást, a vállalkozáshoz szükséges kedvet, ambíciót, miközben az állam nem pusztítja az irigységet és azokat az eszméket, amelyek ellenségnek tekintik a vállalkozást” - mondta. Az adóhivatalok munkájával kapcsolatban hozzátette: „Addig nem lesz vállalkozóbarát környezet Magyarországon, amíg az adóhivatalokban eleve úgy gondolkodnak, hogy a vállalkozó lop, csal, hazudik. Akkor lesz változás, amikor minden NAV-tisztviselő úgy gondolja, hogy a vállalkozó nem ellenség, hanem a munkáltatója, a vállalkozók fizetik a munkabérét, és amit csinál az elsősorban szolgáltatás”. A miniszter szavait hatalmas taps fogadta a közönség részéről.
Problémaként említette azt is, hogy nemzetközi összehasonlításban Magyarországon igen nagy az állam által foglalkoztatottak aránya. „Nem az az érdekünk, hogy az állam foglalkoztasson, hanem az, hogy Önöket tudjuk abban támogatni, hogy minél több embernek adjanak munkát” – jelentette ki.
A közigazgatásról szólva elmondta: meg kell teremteni azt a modellt, amelyben az egyszerűsítés, a bürokrácia csökkentése abba az irányba hat, hogy az állam tisztviselői kevesebben vannak, jobban fizetettek, és jobb minőségű munkát végeznek a vállalkozók érdekében. Célként fogalmazta meg, hogy olcsóbbak, egyszerűbbek és gyorsabbak legyenek az állami eljárások. „Amíg ennyi állami tisztviselő van, illetve ennyibe kerül az állam, hogy az Önök ügyeit intézze, nehéz lesz fenntartani a gazdasági növekedés 3 százalékos ütemét” – mondta.
Végezetül beszédében kitért arra is, hogy a VOSZ, illetve az ahhoz hasonló érdekképviseletek nélkül a kormány nem fog dönteni egyetlen kérdésben sem. „Olyan politikát szeretnénk folytatni, amely Önöktől származik, Önökkel együtt alakítjuk ki, és nem fáj Önöknek” – szögezte le. Nagy taps fogadta azon szavait is, amikor a 400 négyzetméter feletti üzletek kötelező foglalkoztatási minimumával kapcsolatban leszögezte: „Ezt a döntést nem fogjuk meghozni, de nem hozunk meg semmi más döntést sem, ami kárt, bajt, nehézséget okoz, mindaddig, amíg erről Önökkel, a vállalkozókkal és a VOSZ-szal nem állapodtunk meg”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.