Nemcsak a tőzsdéken kezdődött rosszul a 2016-os év Ázsiában, gyengén teljesített a még mindig a kontinens húzóágazatának számító feldolgozóipar is – derül ki a januári beszerzésimenedzser-indexekből (PMI). Alapvetően a tavalyi trend folytatódott a meghatározó országokban: a meghatározó tényező az, hogy a kapacitásokhoz képest gyér a belső és a globális kereslet. A legjobban ez továbbra a legnagyobb gazdaságban látszik: a hivatalos statisztika szerint Kínában a feldolgozóipari PMI 49,4 pontra csökkent a decemberi 49,7-ről, vagyis a szektor termelése még tovább zsugorodott (a mutató 50 pont fölött jelez növekedést). A kínai adat a leggyengébb 2012 közepe óta, de maga a csökkenés nem okozott meglepetést, még ha kissé nagyobb mértékű volt is a vártnál.
Rossz jel viszont, hogy már Dél-Koreában is a visszaesést tükröző tartományba került a Nikkei által összeállított PMI a 49,5 pontos januári értékkel: az ország legnagyobb exportpiaca Kína, kivitelének mintegy 25 százaléka kerül oda. Ez év elején az összes fontosabb dél-koreai termékből csökkentek a Kínába irányuló szállítások – írta a Reuters –, legyen szó félvezetőről, gépkocsiról, okostelefonról vagy lapos tévéről. A dél-koreai kivitel általában is nagyon gyengén kezdte az évet: az export értéke 18,5 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbihoz képest, ez a legnagyobb mínusz 2009 augusztusa óta, és már 13. hónapja tart a csökkenés. (Tavaly az év egészében 8 százalékkal esett vissza a dél-koreai kivitel, ez a MarketWatch szerint hat éve a legrosszabb teljesítmény.)
Indiában jobban sikerült az évkezdet: januárban 51,1 pont lett a feldolgozóipari PMI a Nikkei szerint, ez két ponttal jobb a decemberinél (azt részben az rontotta le, hogy árvíz sújtotta az ország egyik nagy autógyártó központját, Chennait). A részindexek azt mutatják, hogy emelkedtek mind a beszerzési, mind az értékesítési árak, így a Markit elemzője szerint az indiai jegybank februárban valószínűleg nem nyúl a 6,75 százalékos alapkamathoz, jóllehet idén bizonyára folytatja a tavaly megkezdett lazítási ciklust.
Indonézia feldolgozóiparáról még csak annyi jót lehet elmondani, hogy az eddiginél lassabban zsugorodik: januárban 48,9 pont lett a PMI a decemberi 47,8 után. Ez 15 hónapja a legjobb adat – emelte ki a Markit –, az elmúlt időszakban végrehajtott leépítések után már stabilizálódik a foglalkoztatottak száma, az általános keresletszűkülés azonban az indonéz ipart is érinti, és szereplői a következő hónapokban is zűrös időkre számíthatnak.
Lassít az eurózóna
Három hónapnyi felívelés és a decemberi csaknem kétéves csúcs után lanyhult a feldolgozóipar teljesítménye az eurózónában januárban, bár a Markit beszerzésimenedzser-indexe így is 31 hónapja a fellendülésre utaló 50 felett van. Az eurózóna és a német feldolgozóipar indexe megegyezik, a decemberi 53,2-ről 52,3-re esett, míg a francia stagnált, éppen 50-en állapodott meg. Olaszországban és Hollandiában is lassult a növekedés, míg Spanyolországban, Írországban és Ausztriában gyorsult. Az Európai Bizottság szerdán teszi közzé új előrejelzését, az Európai Központi Bank pedig értésre adta, hogy márciusban új élénkítő intézkedéseket jelenthet be. Chris Williamson, a Markit vezető közgazdásza kifejtette: nemcsak az ipar lanyhulása okoz fejtörést a döntéshozóknak, hanem az is, hogy a cégek erőteljesen viszik le az árakat, vagyis újra felrémlik a defláció veszélye.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.