Csak február végén kezdődött az egykori alternatív távközlési szolgáltató, az EnterNet 2001 Kft. felszámolási eljárása, máris megjelent a pályázat egyes vagyonelemekre. A különböző számítástechnikai eszközök kikiáltási ára 6 millió forint. „A korai hirdetésre az ingóságok idegen tulajdonú ingatlanban történő tárolására tekintettel került sor, hogy az értékesítési költségeket csökkentsük” – indokolta a gyors ügymenetet Csapó Gábor felszámolóbiztos a Világgazdaság kérdésére.
A hitelezői igények egyeztetése és összesítése még folyamatban van, de a bejelentett igények összege meghaladja az 1,5 milliárd forintot – tudtuk meg. A társaság ingóságokkal, követelésekkel és üzletrészekkel rendelkezik, az utolsó leadott mérlegbeszámoló szerint a Pátria Optikai Hálózatfejlesztő Kft.-ben 52 százalékos, a Regio, a Pannon és a Ponet Kft.-ben pedig 50-50 százalékos a tulajdonrésze. A vagyonfelmérés még tart, de a jelenlegi adatok alapján a hitelezői igények összege jóval meghaladja a vagyon értékét – értékelte a helyzetet Csapó Gábor.
Eszerint az üzletrészek nem sokat érhetnek, pedig az EnterNet, illetve a leánycégek neve néhány éve még sokmilliárdos internetüzletben bukkant fel, az uniós forrás segítségével megvalósuló, összesen 20 milliárd forint keretösszegű, ritkán lakott területek optikaihálózat-fejlesztését segítő program egyik részeseként. Még 2012–2013-ra nyúlik vissza a botrányt kavaró ügy: öt projektcég nyerte el a lehetőséget uniós pályázaton bő 10 milliárd forintnyi fejlesztésre. Botrány többek között abból lett, hogy a sebtében alapított, előélet nélküli cégek (amelyek közül négyben az EnterNet neve is felbukkant a tulajdonosok között) hátterében offshore felmenők sejlettek fel, sőt az akkor még csak KDNP-s képviselő Seszták Miklós esetleges összeférhetetlen tisztségviselését is firtatták a kusza tulajdonosi hátország egyik cégében. Utóbb – az akkori sajtóhírek szerint – a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség visszavonta a támogatást, miután több hónap elteltével sem kezdődött el a széles sávú hálózati fejlesztés.
Az EnterNettel szembeni hitelezői igénybejelentések között uniós támogatásokkal kapcsolatosak is találhatóak, ezek azonban nem az említett optikai hálózatfejlesztéssel függnek össze – válaszolta a Világgazdaságnak a felszámoló. A balul elsült projekt után az EnterNet a mérlegadatok szerint nem talált magára. A cég 2011-ben még 1,6 milliárd forint árbevétele egy év múlva 649 millióra, 2015-ben 365 millióra aszott. Ami a likviditást, fizetőképességet illeti, arról így szólt az értékelés: „Amennyiben az összes kötelezettség kizárólag árbevételből kerülne kiegyenlítésre, úgy erre 2141 napi árbevétel nyújtana fedezetet.” A felszámoló válaszai szerint többé-kevésbé kiürült cégről van szó, az EnterNet – és az említett projektcégek alapításában ugyancsak aktív EQNet Zrt. – az előfizetői szerződések többségét idén január végével a Drávanet Zrt.-re ruházta át.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.