BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Magához tért a Nyugat: végre szigorítanak a menekültpolitikán – Németország az élre állna a kitoloncolásokban

A Zugspitzén tartott csúcstalálkozón a résztvevők a migráció visszaszorítását célzó egységes európai fellépést sürgettek. Németország és öt másik tagállam közös nyilatkozatban szorgalmazza az uniós menekültügyi szabályok szigorítását, beleértve a kitoloncolások újraindítását olyan országokba is, mint Afganisztán és Szíria.

Németország és öt másik európai ország belügyminisztere pénteken közös célokat fogalmazott meg az uniós menekültügyi szabályok szigorítására. A német Alexander Dobrindt mellett Franciaország, Lengyelország, Ausztria, Csehország és Dánia tárcavezetői vettek részt a találkozón, amelyhez csatlakozott az Európai Unió belügyi biztosa, Magnus Brunner is.

uniós menekültügyi szabályok szigorítása
Németország és öt másik tagállam közös nyilatkozatban szorgalmazza az uniós menekültügyi szabályok szigorítását, beleértve a kitoloncolások újraindítását olyan országokba is, mint Afganisztán és Szíria / Fotó: AFP

A Németország legmagasabb pontján, a Zugspitzén tartott megbeszélésen kiadott közös nyilatkozat szerint a tagállamok egyetértenek abban, hogy „Európának határozottan és egységesen kell fellépnie az illegális migráció visszaszorítása érdekében”. Ennek jegyében több pontban is reformokat javasolnak, köztük a kitoloncolások megkönnyítését és a menekültkérelmi eljárások harmadik országokba való kiszervezését.

Régóta érik az uniós menekültügyi szabályok szigorítása

A dokumentum szerint vissza kell állítani a kitoloncolásokat olyan országokba, mint Afganisztán és Szíria, amit „alapértelmezett gyakorlatként” kívánnak rögzíteni. Emellett azoknak az országoknak az állampolgárai, amelyek nem működnek együtt a visszafogadásban, vízumkorlátozásokra számíthatnak.

A nyilatkozat olyan célokat is megfogalmaz, amelyekhez uniós szintű jóváhagyás szükséges. Ezek között szerepel a jogi akadályok elhárítása a sikertelen menedékkérők EU-n kívüli befogadóközpontokba való átszállítását illetően, valamint az, hogy a menedékkérelmek elbírálása ezentúl akár harmadik országokban is történhessen.

A találkozóra nem sokkal azután került sor, hogy a májusban hivatalba lépett új német kormány – a CDU–SPD koalíció – újabb 81 afgán férfit toloncolt vissza légi úton hazájába. 

Ez is része annak a szigorító intézkedéssorozatnak, amelyet Berlin a migráció visszaszorítása érdekében vezetett be.

Dobrindt májusi döntése, miszerint a határon visszautasítják a menedékkérőket, szintén jelentős vitákat váltott ki, noha a kormány azt állítja, az intézkedés egyeztetve történt a szomszédos országokkal.

Menekültek: tavaly visszaesett a kérelmek száma az Európai Unióban

A 2024-es menekültügyi adatokat tartalmazó jelentés szerint ázsiai országokból 363 100 ember nyújtott be első alkalommal nemzetközi védelem iránti kérelmet az Európai Unió valamely tagállamában, ami az összes kérelem 40 százalékát tette ki. Az európai országok közül a legtöbb menekült Törökországból és Ukrajnából érkezett.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.