A vezetékes hangforgalom 10-12 százalékkal, a vezetékes adatforgalom 47 százalékkal volt nagyobb az idei januári csúcsidőben az egy évvel korábbinál – közölte a Világgazdasággal a Magyar Telekom. A vezetékes adatforgalom bővülésében jelentős szerepe volt egy online játék frissítésének, enélkül nagyjából 35 százalékos volt a növekedés. A letöltött adatmennyiség alapján a januári mobilinternet-adatforgalom 40 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az éves növekedés 56 százalékos volt, ebben szerepe lehetett a járványnak is. Jelentősen, 13 százalékkal nőtt januárban a Telekomnál a mobilhangforgalom is. Az adatigény folyamatosan nő, a járvány idején gyakorivá vált távmunka és távoktatás miatt felértékelődött a stabil, megbízható gigabites, otthoni internetkapcsolat. Ez a tendencia a jövőben is folytatódik. A Telekom a tavalyihoz hasonlóan az idén is jelentős vezetékes fejlesztéseket tervez, több százezerrel szeretné növelni a gigabites elérések számát. Emellett a tervek szerint tovább bővíti a tavaly áprilisban bevezetett 5G-szolgáltatás területi lefedettségét.
A Vodafone Magyarország is arra számít, hogy az idén tovább nő a lakosság adatigénye. Mivel az ügyfelei körében egyre népszerűbbek az 5G-képes telefonok, a hálózati lefedettség folyamatos bővülésével a trend várhatóan gyorsul. Az 5G-szolgáltatások még szélesebb körű elterjedését az idén további bázisállomások fejlesztése és a vállalati partnereknek nyújtott privát hálózatok kiépítése segíti.
A Telenor tavaly elindította a vezetékes internetszolgáltatását, az idén pedig a hagyományos távközlési szolgáltatásokon túlmutató fejlesztéseiben három fő területen lép előre digitális termékkínálatában. Az első negyedévben új funkciókkal bővül a Telenor Wallet alkalmazás, az IoT terén a Drivey okosautó-szolgáltatás mellett folyamatosan teszteli a társaság azokat a megoldásokat, amelyeket – tájákoztatása szerint – majd kiterjeszthet szélesebb körben, például akár a mezőgazdaság, az ipar vagy a városüzemeltetés terén.
A hazai távközlés idei legmeghatározóbb eseménye a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság által szervezett frekvenciaértékesítés volt, amelyen az említett három szolgáltató összesen 150,2 milliárd forint értékben licitált a másfél évtizedre szóló használati jogosultságokért. A Telekom a 900 megahertzes sávban 16 megahertzet, az 1800 megahertzes sávban pedig 40-et nyert el. A Telenor a 900 megahertzes tartományban 26 megahertz, míg az 1800 megahertzes sávban 40 megahertzes blokkot szerzett, amelyekért összesen nettó 56,854 milliárd forintot fizet. Mindkét frekvenciasáv meghatározó lesz a következő évtized mobilhálózati fejlesztéseiben, mivel a technológiasemlegességből adódóan nagy lefedettség mellett tehetik elérhetővé a legmodernebb technológiákban rejlő lehetőségeket. A Vodafone megújította már meglévő frekvenciáit a 900 és az 1800 megahertzes sávban, összesen 49,1 milliárd forintért. A szolgáltatónak már eddig is voltak frekvenciái az említett sávokban, az aukción a 2022. áprilisban lejáró frekvenciákat újította meg, és jogot szerzett a használatukra 15 évre, azaz 2037-ig. Az ismét megszerzett frekvenciákat a társaság a gyorsabb mobilinternethez és a jobb hangminőség biztosításához szükséges kapacitásbővítésre fogja felhasználni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.