Habár néhány év még elválasztja a tényleges üzembe helyezéstől, Kína a napokban elkápráztatta a világot azzal, hogy rekordméretű vízturbinákat mutatott be a nyilvánosságnak, amelyeket hamarosan az egyik legfontosabb kínai vízerőműben fognak használatba venni.
A New Atlas cikke a szerint a két turbina egyenként 6,2 méter átmérőjű, mindkettő körülbelül 80 tonnát nyom, nagy szilárdságú martenzites acélból készült, és 21 vízlapátot tartalmaz. A két eszköz abban a tekintetben mindenképpen világelső, hogy 500 megawatt teljesítményűek lesznek. A hatalmas méretű impulzusturbinákat a tervek szerint a Datang Zala vízerőműben fogják telepíteni a Yuqu folyón, amely a Nu folyó egy kisebb, de gyors folyású mellékfolyója Kelet-Tibetben.
A víztározótól a turbináig tartó, 671 méteres függőleges eséssel ez egy nagy vízhozamú vízerőműnek minősül, ahol a forrás több mint száz méterrel magasabban van a turbinánál, és a puszta gravitációs erő is olyan sebességgel zúdítja le a vizet, hogy rendkívüli hatékonysággal tudja meghajtani ezeket a kerekeket. A vízlapátok innovatív kialakításának köszönhetően az új turbinák hatékonysága a jelenlegi 91 százalékról 92,6 százalékra ugrik, és ezzel az erőmű napi 190 ezer kilowattóra többlet villamos energiát termel majd.
A Datang Zala vízerőmű a turbinák beépítését követően a becslések szerint évente közel 4 milliárd kilowattóra energiát termel majd. Ez 1,3 millió tonna szén elégetésével egyenértékű, és így 3,4 millió tonnával kevesebb szán-dioxid kerül a levegőbe. A vízerőmű teljes beépített kapacitása 1000 megawatt lesz.
Kína célja, hogy 2060-ra szén-dioxid-semlegessé váljon, amihez az ilyen és ehhez hasonló beruházások is hozzájárulnak.
A beruházást a China Datang Corporation végzi, a fő szakasza 2023-ban kezdődött, az átadásra a tervek szerint 2028-ban kerül sor. A rekorder turbinákat a Harbin Electric négy éven át építette saját technológiájával.
A South China Morning Post adatai szerint Kína világelső az új vízerőművek építése terén. 2024-ben világszerte 24,6 gigawatt vízenergia-kapacitást helyeztek üzembe, ebből Kína 14,4 gigawattal vette ki a részét.
Peking közben gőzerővel dolgozik a Yarlung Tsangpo vízerőműprojekten is, amely, ha megvalósul, a világ legnagyobb vízerőműve lenne, háromszor akkora kapacitással, mint a csúcstartó Három-szurdok-gát teljesítménye. Az azonban nem biztos, hogy az eredeti tervek szerint el tud készülni, ugyanis a Yarlung Tsangpo folyó, amely később Brahmaputrává válik, Kínából tovább folyik Indiába és Bangladesbe. A vízerőműhöz szükséges gát megemelése a folyó lentebbi szakaszain megnövelné a vízhiány kialakulásának kockázatát.
A Datang Zala vízerőműnél egy kicsivel kedvezőbb a helyzet. A Yuqu folyó a Nu folyó egyik mellékfolyója, Tibetből Mianmarba folyik, és végül az Andamán-tengerbe ömlik. Mianmar 2011-ben megakadályozta Kínát abban, hogy az Irrawaddy folyóra tervezett 6000 megawattos vízerőművet megépítse.
A Datang Zala projekt nem váltott ki olyan szintű nemzetközi ellenállást, mint a tervezett Yarlung-projekt, de ugyanúgy felveti a kérdés, hogy ki dönthet egy olyan folyó sorsáról, amelyen milliók osztoznak, és amelytől ivóvíz, mezőgazdaság és energia függ.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.