BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új rendszer segíti a szelektív hulladékgyűjtést

Bár Magyarországon már a 2010-es évek eleje óta van lehetőség a sütőolaj szelektív gyűjtésére, a tavaly ősszel indított CseppetSem! elnevezésű kezdeményezés forradalmasíthatja a szelektív olajgyűjtést.

Tavaly ősszel indult el a Biotrans Kft. üzemeltetésében a CseppetSem! kezdeményezés, és mostanra több mint 420 településen jelentek meg azok a 240 literes gyűjtőedények, amelyeken cseppmentesen, zárt csomagolásban lehet elhelyezni a szelektíven gyűjtött anyagokat.

Ebben a rendszerben mindenféle használt sütőolajtól (kókusz- és pálmaolajtól is) és a használt sütőzsírtól is meg lehet szabadulni.

Eddig kisebb települések csatlakoztak a CseppetSem! rendszerhez, de a jelenlegi 1,8 milliós lakosságelérés várhatóan jelentősen növekedni fog.

A cég társadalmi felelősségvállalási programja nyomán – az önkormányzatokkal együttműködve – az összegyűlt mennyiség függvényében visszatérítést is ad, így a helyi közösségek is anyagi támogatásban részesülhetnek, a pénzt lokális céljaik megvalósítására fordíthatják. A CseppetSem! program ezáltal közösségformáló erővé is válhat, miközben a környezetvédelemért is tesznek az emberek. A hazai cég ily módon is ösztönzi a lakosságot a szelektív gyűjtésre.

A használt sütőolaj piaca felélénkült az elmúlt években: a szelektíven visszagyűjtött mennyiség évenként 0,2 kilogramm fejenként, ez azonban alacsony értéknek számít az Euró­pai Unióban – derül ki a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. adataiból. Az új gyűjtőrendszerekkel ez a mennyiség jelentős mértékben nőhet.

Fotó: Biotrans Kft.

A környezetvédelmi szempontok mellett nem elhanyagolható a csatornahálózat üzemeltetési költségének csökkentése, hiszen ha az olaj és zsír nem kerül be a rendszerbe, abból jelentős megtakarítása származik az üzemeltetőnek. Szintén jól járnak a szennyvíztisztítók, mert mentesülhetnek az anyag kiszűrésére fordított többletterheléstől.

Magyarországon 2011 óta van lehetőség a lakosságnál keletkezett használt sütőolaj leadására.

Először benzinkutakon épült ki a rendszer, azóta is számos Mol-benzinkúton adható le ez a háztartási hulladék, ezek mellett több Oil-kúton is. A begyűjtést a Biofilter Zrt. végzi, ez a cég helyezett ki tavaly decemberben gyűjtőtartályokat több mint tíz Aldi áruháznál, a szigetszentmiklósi Aldi gyűjtőpontja azonban olyannyira népszerű lett a környékbeliek körében, hogy a túlhasználat miatt a gyűjtő környezetében már olajfoltok jelentek meg.

A cikk megjelenése után a COOP jelezte, hogy az áruházlánc már 2017-ben elindította a használt étolaj visszagyűjtését üzleteiben, ami a 328 szupermarket kategóriájú egységében alapszolgáltatás, de összesen 510 boltban érhető el. A vásárlók minden leadott liter használt étolaj után egy 80 forintos kupont kapnak.

A COOP boltjainak némelyikében is leadható alkalmanként maximum öt liter használt sütőolaj. A kijelölt üzletekben egyliteres kiszerelésben lehet leadni, de előtte át kell szűrni, ami kicsit időigényessé és körülményessé teszi a gyűjtést, viszont a boltban levásárolható visszatérítés is jár érte.

Szinte már az összes hulladékudvarban gyűjtik a sütőolajat, de sok helyen korlátozzák a háztartásonként leadható mennyiséget. A hulladékudvaros leadás hátránya, hogy nagyon sok helyen a település távol eső részein vannak a telepek, ami sokakat nem ösztönöz a szelektív gyűjtésre. Némi javulás várható e téren, ha az új hulladékgazdálkodási törvény szerint minden ötezer fő feletti településen kötelező lesz hulladékudvart létesíteni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.