Oroszország, mint Európa és Ázsia közötti óriási kompország, keresi az új helyét a világban. Földgolyónk (2025 derekán 8,2 milliárd ember) legnagyobb területű állama, az Oroszországi Föderáció mindössze 146 milliós lakossággal rendelkezik, amivel a kilencedik helyen áll a népességi listán – noha Európában ennyi lakossal mégiscsak az élen áll.
Oroszország etnikai összetétele is jelentősen változik az oroszok rovására. A nem orosz lakosságrészben a születésszám 2-3-szorosa az oroszokénak. Jelenleg mintegy 70-71 százalék lehet a teljes lakosságon belül a magukat oroszoknak vallók aránya. A második legnagyobb nemzetiség 3,7 százalékkal a tatár, a harmadik helyen a baskírok állnak körülbelül a lakosság másfél százalékával. Csökken Oroszország népessége, ahogy Kelet-Közép-Európáé, a Balkáné is. Az elmúlt időszakban az országban a halálozások száma jócskán meghaladta a születésekét, és ennek csak egy részét teszik ki az ukrajnai háború emberveszteségei.
Emiatt hirdethette meg Moszkva, Vlagyimir Putyin elnök aktív közreműködésével a legújabb repatriálási programot, amely nagyvonalúan mindenkinek megadná az oroszországi állampolgárságot, aki Oroszország vagy a Szovjetunió területén született, sőt ezek családtagjainak is.
A hazatelepülést hirdető oldal, a Nazadnarodinu.ru nevének fordítása: „Vissza a hazába.” Moszkvában Rogyina („Haza”) néven visszatelepülési központot állítottak fel, amely a Szuscsovszkaja utcában, az „Atmoszféra” üzletközpontban működik, megközelíthető metróval, leszállás a Mengyelejevszkaja állomáson.
Az alábbi érveket kommentár nélkül a fent említett honlapról másoltuk ki. Vélhetően a gyakorlat – miként a dokumentum idealizált Oroszország-képe – megmutatja a program valódi hatékonyságát, az ajánlat vonzerejét. Mindenesetre jókora változást, liberalizációt (vagy csak a probléma súlyossága miatti kényszert) jelez, hogy az oroszországi állampolgárság mellett a kérelmező megtarthatja saját korábbi állampolgárságát is. Azonban nem világos, hogy a többszörös, kettőnél több állampolgárságú személyekre milyen rendelkezések vonatkoznak.
Mik a hatóságok hívószavai, mondatai? Először is
Oroszország (stabilitás és növekedés – így fogalmaz a szöveg ) előnyei pontokba szedve
A hivatalos források szerint:
Oroszország a 2020-as évtizedben, az Ukrajnával vívott háború hatására is, jelentősen lazított a külföldön élő oroszok vagy Oroszországhoz valamilyen módon kötődők számára kidolgozott hazatérési vagy Oroszországban való letelepedési programokon.
Azon országokra, amelyekben jelentős számú orosz él (USA, Németország) külön „nemzeti” programokat dolgoztak ki.
Például azon Németországban élő oroszok számára, akik vissza akarnak térni (számuk nem lehet túlságosan magas, hiszen a 2023 év végi oroszországi elnöki dekrétum alapján módosított, megújított honlapot alig néhány tucatnyian nézték meg 2025. június 23-ig). Könnyítés, hogy a németországi áttelepülők a programban részt nem vevő nagyvárosokban, Moszkvában, Szentpéterváron is letelepedhetnek.
Sokat elmond a hatalom hozzáállásáról, hogy a két kulcsváros, Moszkva és Szentpétervár nem vesz részt a programban.
Tehát elsősorban a többi (vidéki) nagy- és kisváros, esetenkén falu várja a hazatelepülőket. A program már második éve fut (más néven), de láthatóan nem mozgat meg tömegeket. Emiatt is enyhíthettek a feltételeken.
De az át-, (haza)települőknek az orosz állampolgárságra vonatkozó kérelmet már Oroszországban kell benyújtaniuk az ottani belügyminisztériumnak, amely három hónapon belül köteles dönteni a kérvényről.
Ha pozitív döntés születik, akkor az áttelepülő megkapja az Oroszországi Föderációban érvényes belső útlevelét.
(Tegyük hozzá, hogy ez a még a cári időkből eredő „belső útlevél” létezett a Szovjetunióban és létezik a putyini Oroszországban is.) A kérelemhez mellékelni kell a németországi nemzetközi útlevelet (Reisepass) és a személyazonosságit (Ausweis) is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.