Ezzel Görögország kilépne az euroövezetből. A görög parlamenti választás után kialakult kilátástalan helyzet ellenére Guido Westerwelle külügyminiszter Brüsszelben kijelentette, Németország tartja magát a segélyígéretekhez és reméli, hogy Görögország az euróövezetben marad. Ám hozzátette: “ha Görögország beszűntetné a reformkurzust, akkor nem látom be, hogy a megfelelő részleteket miért fizessék ki”. “Azt akarjuk, hogy Görögország az euróövezet tagja maradjon, ám a megállapodott reformokat meg kell valósítani. Görögország jövője kizárólag a görögökön múlik” – fogalmazott Westerwelle.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung megjegyzi, ez volt az első eset a görög választás óta, hogy a német szövetségi kormány egyik tagja nyilvánosan a segélykifizetések beszüntetésével fenyegette meg a görög pártokat. Schäuble német szövetségi pénzügyminiszter pedig Brüsszelben arra emlékeztetett, hogy az Athén részére szóló segélyprogram egy, a trojka által jóváhagyott egyezmény része. Ha Athén komolyan megkérdőjelezi ezen egyezmény betartását, annak katasztrofális következményei lennének a nemzetközi pénzpiacokra – hívta fel a figyelmet.
“A görög nép többségében az euróövezetben akar maradni. Egyértelművé kell tennünk, hogy ennek feltétele a segélyprogram reformelőírásainak teljesítése.” “B terv” Görögország számára nem szükséges. “A görög nép tudja, mit kell tennie” – vélte a német pénzügyminiszter.
A két miniszter ugyanakkor nem akart nyilatkozni arról, hogy a szövetségi kormány miként értékelné egy esetleges görög államcsőd kockázatait az egész euróövezetre nézve.