BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Devizahitelek: döntött a bíróság, nyert az óriásbank az állam ellen a svájci frank átváltása miatt – erre Magyarországon is érdemes figyelni

A Société Générale francia bank megnyerte azt pert, amelyet a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjánál (ICSID) indított Horvátország ellen Washingtonban a svájcifrank-alapú jelzáloghitelek ügyében. A per végén a bíróság kimondta, hogy Horvátország a fogyasztóknak nyújtott hitelről és a hitelintézetekről szóló törvény 2015-ös módosításával megsértette a Franciaországgal kötött nemzetközi befektetésvédelmi megállapodást.

A Société Générale a svájcifrank-alapú hitelek átváltását szabályozó törvény elfogadása után elszenvedett veszteségei miatt perelte be Horvátországot. A kereset 2025. márciusi legfrissebb változata szerint a francia bank 39,7 millió eurós kártérítést követelt a horvát államtól kamatokkal együtt.

per
Megnyerte a pert a nagybank / Fotó: Northfoto

Az ICSID úgy határozott, hogy 

Horvátországnak 17,55 millió eurót kell fizetnie a banknak, továbbá a kamatokat 2017 májusától kezdődően a kifizetésig.

Havi kamatszámítást határoztak meg Euribor plusz 2,42 százalékos kamatláb mellett. Ezenkívül Zágrábnak 2 823 741,42 euró összegben a választott bírósági eljárás költségeit is meg kell fizetnie, szintén kamatokkal együtt.

A svájcifrank-alapú hitelek euróra váltásáról szóló törvényt még 2015 szeptemberében fogadta el a horvát parlament. 

Az eurósítás az aktuális piaci árfolyamon történt azzal a kamattal, amely a hitelfelvétel időpontjában volt érvényes. 

A hitelintézeteknek 45 napjuk volt arra, hogy átváltsák a kölcsönöket, és kipostázzák az adósoknak. Az utóbbiaknak 30 nap állt rendelkezésre, hogy eldöntsék, elfogadják-e a feltételeket. A költségeket a pénzintézeteknek saját maguknak kellett állniuk, de adókedvezmény formájában leírhatták.

Ebben az időszakban a Société Générale volt a Splitska Banka tulajdonosa, és számos pénzintézettel együtt indított választott bírósági eljárást Horvátország ellen az ICSID előtt. Köztük volt az OTP Bank, az Erste Group Bank AG, a Raiffeisen Bank International AG, az UniCredit SpA, a Zagrebacka Banka és az Addiko Bank.

A zágrábi kormány 2021 júliusában az Addiko Bankon és Société Générale-on kívül a többi pénzintézettel megállapodott a választott bírósági eljárás megszüntetéséről.

Idehaza is volt dolga a bíróságnak

Az adósra nézve kedvező – nem jogerős – ítélet született Magyarországon egy régóta húzódó devizahiteles perben. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy az összes érintett szerződést semmissé lehetne nyilvánítani. A devizahitel-adósokon egyébként az elmúlt években számos eszközzel segített az állam.

A Pesti Központi Kerületi Bíróságon (PKKB): első fokon az adósnak adtak igazat egy régóta húzódó devizahiteles perben. A 24.hu értesülései szerint a PKKB elsőfokú, nem jogerős ítélete kimondta: az ügy alapját adó, az MBH Bank jogelődje, az Allianz Bank által kötött devizahitel-szerződés érvénytelen, így a jogutód pénzügyi szolgáltatónak a hitelként nyújtott 7,05 millió forint feletti részt – 6,4 millió forintot, késedelmi kamattal növelten – vissza kell fizetnie az ügyfélnek. Az ítélet indoklásának lényege, hogy az adóst hiányosan tájékoztatták az árfolyamkockázatról, ezért a szerződés teljesen érvénytelen.

Az ügy előzménye, hogy az Európai Unió Bírósága (EUB) tisztességtelen feltételre hivatkozva egy május elején hozott ítéletben megsemmisített egy 2007-es magyar devizahitel-szerződést, és úgy rendelkezett, hogy az alaptőkén felüli összes költséget térítsék meg az adósnak.

A Világgazdaságnak nyilatkozó banki szakértők szerint ugyanakkor 

ebből a két ítéletből hiba lenne azt a következtetést levonni, hogy a devizahitel-szerződéssel rendelkező – illetve valamikor rendelkezett – adósok mindegyikénél reális esélye lenne a tőkerészen felüli összes költség visszatérítésének.

„Bár a két ügy részletei nem ismertek, annyit tudni lehet, hogy az EUB által tárgyalt esetben bizonyítást nyert: a pénzügyi szolgáltató egyáltalán nem tájékoztatta az adóst a lehetséges árfolyamkockázatokról, tehát ebből az ügyből kiindulva súlyos hiba lenne az összes szerződésre vonatkozó következtetést levonni” – érvelt a lapunknak nyilatkozó banki vezető.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.