Októbertől pályázhatnak a jogszerű foglalkoztatás támogatására munkavállalói és munkáltatói érdekképviseleti szervezetek a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) keretében, a rendelkezésre álló összeg 2,4 milliárd forint. Az érdekképviseletek 240–400 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek. A Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke, Palkovics Imre a Világgazdaságnak elmondta: a program egyik célja, hogy a munkavállalók és a munkáltatók naprakész, ingyenes jogi segítséget vehessenek igénybe munkajogi, társadalombiztosítási, valamint adójogi és vállalkozási kérdésekben is. A szakszervezeti szövetség már évek óta működtet jogsegélyszolgálatot – a Jogpontokat – az ország 136 településén annak a konzorciumnak a tagjaként, amelyben munkavállalói oldalról még az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés vesz részt, a munkáltatói érdekképviseletek közül pedig az Áfeosz–Coop Szövetség, az Iposz (Ipartestületek Országos Szövetsége), az Okisz (Országos Kisipari Szövetkezetek Szövetsége) és a Kisosz (Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége). A konzorcium a jövőben bővül a Liga Szakszervezetekkel és a közszolgáltató vállalatok munkaadóit tömörítő Stratosszal. A munkavállalók gyakorlott jogászoktól kaphatnak segítséget személyesen vagy akár elektronikus formában is a Jogpontokon.
A Munkástanácsok elnöke hangsúlyozta: manapság sem fehér holló a munkaszerződés nélküli alkalmazás, és az sem ritka, hogy négyórás munkavégzésben egyeznek meg, majd mégis nyolc órában dolgoztatják a munkavállalót. Nem egy munkáltató semmibe veszi a dolgozó jogát a szabadság kivételében, a munkaidő-beosztásban, túlhajszolja a munkavállalót, az elrendelt túlórát viszont nem fizeti ki. A Jogpontok ilyen törvénysértések esetén is tudnak segíteni a kiszolgáltatott dolgozóknak. Palkovics Imre elmondta, hogy a munkaügyi ellenőrzések azt mutatják: a munkáltatók négyötöde megsérti a hatályos törvényeket. Előfordul az is, hogy egyes munkaadók sutba dobják a szakszervezeti jogosítványokat, legyen szó érdemi, a dolgozókat érintő információk átadásáról vagy éppen a szakszervezeti tisztségviselők munkaidő-kedvezményéről.
A Munkástanácsok elnöke elszomorítónak tartja, hogy Nyugat-Európához képest az üzleti szférában nagyon alacsony a kollektív szerződések száma, amelyek a munka törvénykönyvéhez képest kedvezőbb kondíciókat adhatnának a dolgozóknak például a bérek, a munkaidő-beosztás, a szabadságolás kérdésében is. Az építőiparban gyakorlatilag nincsenek kollektív szerződések, de a munkavállalói érdekképviseleteket tekintve szervezettnek számító kiskereskedelemben sem jellemző ez a megállapodás a szakszervezetek és a munkaadók között.
A projekt célja az országos egyeztetési, békéltetési, közvetítői, tanácsadási és döntőbírói szolgáltatási hálózat működtetése is, amely segít a kollektív szintű munkaügyi viták rendezésében és megelőzésében. Ezt a tevékenységet segíti az Alternatív Vitarendezési Szolgálat is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.