BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Tengelyt akaszthatnak Trumppal a feltörekvő hatalmak

Több ponton is szembemehetnek Donald Trump amerikai elnökkel a feltörekvő hatalmak. A BRICS-tömörülés csúcstalálkozója vasárnap kezdődik Rio de Janeiróban, a nyilatkozattervezetet – amely még változhat – a Bloomberg idézi.

Vasárnap kezdődik a BRICS vezetőinek csúcstalálkozója Rio de Janeiróban. Ismertté vált a nyilatkozattervezet, amely még változhat, de ha nem, akkor a feltörekvő hatalmak – köztük Kína, Oroszország és India – több ponton szembehelyezkednek Donald Trump amerikai elnök politikájával, ha közvetlen kihívást nem intéznek is az Egyesült Államok felé.

A BRICS oszlopos tagjai Kína és Oroszország is – Putyin elnök nem először tesz rossz fát a tűzre a napokban a Fehár Ház szempontjából
A BRICS oszlopos tagjai Kína és Oroszország is – Putyin elnök nem először tesz rossz fát a tűzre a napokban a Fehár Ház szempontjából / Fotó: AFP

A 2009-ben alakult BRICS gazdasági és politikai együttműködési csoport eredeti tagjai:

  • Brazília 
  • Oroszország 
  • India 
  • Kína 
  • Dél-Afrika (2010-től). 2024-ben csatlakozott: Egyiptom, Etiópia, Irán, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek.

A napokban új szakasz kezdődik a vámtárgyalásokban, amelyeken sok ország – köztük a Kínával nem baráti viszonyban lévő India – igyekszik elkerülni a Washingtonban kilátásba helyezett hatalmas vámokat. A nyilatkozattervezet óvatos abból a szempontból, hogy nem nevezi meg az Egyesült Államokat, ugyanakkor a Bloomberg ismertette dokumentum világosan megjelöl olyan pontokat, amelyekkel kapcsolatban az országcsoport véleménye eltér Washingtonétól.  

BRICS: aggódnak a vámháború miatt

A nyilatkozattervezet szerint a vezetők „komoly aggodalmukat” fejezik ki az egyoldalú vám és nem vám jellegű intézkedések növekedésével kapcsolatban, „amelyek torzítják a kereskedelmet, és ellentétesek a WTO szabályaival”. A dokumentum szerint a kormányfők megállapodtak abban is, hogy „elítélik az egyoldalú kényszerítő intézkedések alkalmazását, amelyek ellentétesek a nemzetközi joggal”, különösen a gazdasági szankciókat.

Közel-Kelet: Irán mellé állnak, aggódnak a gázai helyzet miatt 

A közel-keleti politikát illetően a vezetők megállapodtak abban, hogy elítélik a BRICS-tag Irán elleni katonai csapásokat, amelyek június 13-án kezdődtek izraeli támadásokkal, és június 22-én amerikai légicsapásokkal csúcsosodtak ki.

Ezen támadások „sértik a nemzetközi jogot és az ENSZ Alapokmányát” – áll a BRICS-tervezetben, amelyben a vezetők „súlyos aggodalmukat” fejezik ki a közel-keleti biztonsági helyzet eszkalációja miatt.

A BRICS vezetők „súlyos aggodalmukat” fejezik ki a megszállt palesztin területeken kialakult helyzet miatt is, különösen az izraeli támadások újraindulása és a gázai humanitárius segélyek bejutásának akadályozása kapcsán. A tervezet szerint elítélik a nemzetközi emberi jogok megsértését, „beleértve az éhezés, mint háborús eszköz alkalmazását” – utalva az Izraellel szembeni vádakra, miszerint szándékosan visszatartják a segélyeket (amit Izrael tagad).

A vezetők egyúttal felszólítanak az izraeli erők teljes kivonására a Gázai övezetből, egy állandó és feltétel nélküli tűzszünet mellett, valamint minden túsz szabadon bocsátására. Kifejezik ellenzésüket a palesztin lakosság kényszerű kitelepítésével szemben.

A BRICS vezetői nem akarnak fegyverkezést

A BRICS vezetői továbbá „aggodalommal tekintenek” a globális katonai kiadások drasztikus növekedésére is – áll a tervezetben. A NATO tagja a múlt héten katonai kiadásaik meredek növelését határozták el, Donald Trump sürgetésére. 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.