Vasárnap kezdődik a BRICS vezetőinek csúcstalálkozója Rio de Janeiróban. Ismertté vált a nyilatkozattervezet, amely még változhat, de ha nem, akkor a feltörekvő hatalmak – köztük Kína, Oroszország és India – több ponton szembehelyezkednek Donald Trump amerikai elnök politikájával, ha közvetlen kihívást nem intéznek is az Egyesült Államok felé.
A 2009-ben alakult BRICS gazdasági és politikai együttműködési csoport eredeti tagjai:
A napokban új szakasz kezdődik a vámtárgyalásokban, amelyeken sok ország – köztük a Kínával nem baráti viszonyban lévő India – igyekszik elkerülni a Washingtonban kilátásba helyezett hatalmas vámokat. A nyilatkozattervezet óvatos abból a szempontból, hogy nem nevezi meg az Egyesült Államokat, ugyanakkor a Bloomberg ismertette dokumentum világosan megjelöl olyan pontokat, amelyekkel kapcsolatban az országcsoport véleménye eltér Washingtonétól.
A nyilatkozattervezet szerint a vezetők „komoly aggodalmukat” fejezik ki az egyoldalú vám és nem vám jellegű intézkedések növekedésével kapcsolatban, „amelyek torzítják a kereskedelmet, és ellentétesek a WTO szabályaival”. A dokumentum szerint a kormányfők megállapodtak abban is, hogy „elítélik az egyoldalú kényszerítő intézkedések alkalmazását, amelyek ellentétesek a nemzetközi joggal”, különösen a gazdasági szankciókat.
A közel-keleti politikát illetően a vezetők megállapodtak abban, hogy elítélik a BRICS-tag Irán elleni katonai csapásokat, amelyek június 13-án kezdődtek izraeli támadásokkal, és június 22-én amerikai légicsapásokkal csúcsosodtak ki.
Ezen támadások „sértik a nemzetközi jogot és az ENSZ Alapokmányát” – áll a BRICS-tervezetben, amelyben a vezetők „súlyos aggodalmukat” fejezik ki a közel-keleti biztonsági helyzet eszkalációja miatt.
A BRICS vezetők „súlyos aggodalmukat” fejezik ki a megszállt palesztin területeken kialakult helyzet miatt is, különösen az izraeli támadások újraindulása és a gázai humanitárius segélyek bejutásának akadályozása kapcsán. A tervezet szerint elítélik a nemzetközi emberi jogok megsértését, „beleértve az éhezés, mint háborús eszköz alkalmazását” – utalva az Izraellel szembeni vádakra, miszerint szándékosan visszatartják a segélyeket (amit Izrael tagad).
A vezetők egyúttal felszólítanak az izraeli erők teljes kivonására a Gázai övezetből, egy állandó és feltétel nélküli tűzszünet mellett, valamint minden túsz szabadon bocsátására. Kifejezik ellenzésüket a palesztin lakosság kényszerű kitelepítésével szemben.
A BRICS vezetői továbbá „aggodalommal tekintenek” a globális katonai kiadások drasztikus növekedésére is – áll a tervezetben. A NATO tagja a múlt héten katonai kiadásaik meredek növelését határozták el, Donald Trump sürgetésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.