BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Halasztott nyomozás vámosok ellen

Sándor István ("Papa") alezredes vallomása szerint a halasztott vámfizetések szabálytalan megadásáért a VPOP vezetőit terheli a felelősség. Pallag László (FKGP), az olajbizottság elnöke ezzel egybevágó információk alapján kéri a Tüske Péter és társai ellen megszüntetett nyomozás felülvizsgálatát, amely szerinte fényt deríthet jelenlegi és volt vámos vezetők korrupciós kapcsolataira.

Pallag László (FKGP), az olajbizottság elnöke a Világgazdaságnak tegnap megerősítette: a halasztott vámfizetési ügyekkel kapcsolatos visszaélések miatt Polt Péter legfőbb ügyészhez fordul, s a Tüske Péter őrnagy és társai ellen indult, majd megszüntetett nyomozás felülvizsgálatát kéri.



Kiss Ernő dandártábornok az olajbizottság előtt megerősítette, hogy a rendőrség egyetlen alkalommal vizsgált halasztott vámfizetéssel kapcsolatos ügyet, melynek során Tüske Pétert, a VPOP jövedéki főosztályának volt vezetőjét (és társait) letartóztatták, de később a vádak alól felmentették. A KBI volt vezetője szerint az eljárás ügyészi szakban "halt el", annak ellenére, hogy a rendőri nyomozás a felmerült gyanút alaposnak találta.



Az ügy érdekessége, hogy a Tüske Péter és társai letartóztatását kezdeményező ügyész -- a nyomozó hatóság előtt ismeretlen okból -- az ügy átadására kényszerült, amely ezután felmentéssel végződött. Információink szerint magas beosztású vezetőknek is érdeke fűződhetett ahhoz, hogy ebben az ügyben felmentés szülessen.



Sándor István alezredes kedden nyilvánosságra hozott vallomásában ezt megerősítette: "Tüske úr két hétig volt bent -- olvasható a jegyzőkönyvben --, és azt mondta, hogy ha még két napot itt vagyok, akkor mindenki itt fog ülni mellettem. Tüske úr azonnal szabadlábra lett helyezve, és az ügy is meg lett szüntetve bűncselekmény hiányában." Másutt elmondja, hogy Balogh György, a VPOP korábbi vezetője pénzt kapott halasztott vámfizetési kedvezmények megszerzéséért, és a volt főnyomozó bűntársként nevezte meg Arnold Mihály tábornokot, a VPOP jelenlegi parancsnokát is. A Világgazdaság birtokában levő jegyzőkönyvek tanúsága szerint többen vallották: Balogh György segítette az olajmaffiát. Szeged környékén Tóth László, a Hung-Itália Kft. egyik tulajdonosa tartotta vele a kapcsolatot (Tóth László jelenleg börtönbüntetését tölti -- a szerk.)



A jogszabályok szigorú feltételekhez kötötték a halasztott vámfizetési engedélyek megadását. A VPOP ezeket a feltételeket több esetben bizonyíthatóan nem követelte meg: 1995-ben 13 cég esetében 154,5175 millió liter olaj behozatala után 10,1 milliárd forint közterhet nem fizettek meg (az adatokat rendőri források megerősítették). Ez 154,5175 millió liter gázolajat jelent, amelyhez 154 darab, 20 vagonból álló szerelvényt kellett vámkezelni. Az alapos gyanú szerint ezt a VPOP felső vezetésének koordinációja nélkül nem lehetett megvalósítani.



Az érintett cégek között szerepelt egyebek mellett a Stoller Kft., a B and M Kft. és a Sukhran Lilla Kft.



A Sukhran Lilla Kft. az Energol Rt.-hez köthető, amelynek érdekében 1997-ben Homoki János képviselő felszólalt a parlamentben, és amely cégnek a -- Fideszhez közel állónak nevezett Tóth Béla által hitelezett -- Monon Kft. volt a legnagyobb beszállítója (ez az állítás nyomozati anyagokban is szerepel -- a szerk.). A Sukhran arabul köszönömöt jelent, a "Lilla" az egyik főszervező (Dékány István, az Energol Rt. volt kereskedelmi igazgatója) lányának neve. A cég tulajdonosai kiskorúak, az ügyvezetője arab: Yoseef Hamidah. Ez a cég jövedéki engedélyt kapott a megyei vámparancsnokságon, a VPOP pedig halasztott vámfizetést engedélyezett törvénytelenül: ennek ugyanis nem voltak meg a törvényben rögzített feltételei. A Sukhran Lilla Kft. egymagában 34 millió liter gázolajat importált, amely után közel 2 milliárd forint közterhet nem fizetett be az államnak. A gyanúsítottakat felmentették.


Pallag László a Tüske-ügy felülvizsgálatát kezdeményezi Sándor István ("Papa") alezredes vallomása szerint a halasztott vámfizetések szabálytalan megadásáért a VPOP vezetőit terheli a felelősség. Pallag László (FKGP), az olajbizottság elnöke ezzel egybevágó információk alapján kéri a Tüske Péter és társai ellen megszüntetett nyomozás felülvizsgálatát, amely szerinte fényt deríthet jelenlegi és volt vámos vezetők korrupciós kapcsolataira. Bartus László-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.