BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Késik a környezetterhelési díj

A minisztériumok közötti véleménykülönbség miatt nincs esély arra, hogy 2001 januárjától be lehessen vezetni a környezetterhelési díjat -- értesült lapunk. A szennyezőanyag-kibocsátók által fizetendő díj jelentős forráshoz juttatná a hazai környezetvédelmet, ennek ellenére a zöldszervezetek többsége sem támogatja a koncepciót.

Az egyeztetések befejezésének sorozatos csúszása miatt esély sincs arra, hogy 2001 elején be lehessen vezetni a környezetterhelési díjat -- tudta meg a Világgazdaság. A Környezetvédelmi Minisztérium (KöM) eredeti elképzelései szerint a jogszabály koncepciójának még októberben a kormány elé kellett volna kerülni, de erre egyelőre nem került sor. Dóczi Diána, a KöM munkatársa elmondta, hogy a tervezet ismét tárcaközi egyeztetésre került vissza, mert a minisztériumok közötti véleménykülönbségek feloldhatatlannak bizonyultak. A Gazdasági Minisztérium és a pénzügyi tárca arra hivatkozva utasítja el a díj bevezetését, hogy az versenyhátrányt jelentene a gazdaság valamennyi szereplőjének, s egy új adójellegű terhelés nincs összhangban a gazdaságpolitikai elgondolásokkal.
Az eredeti koncepció értelmében 2001 januárjától minden szennyezőanyag-kibocsátó köteles lenne levegő-, talaj- és vízterhelési díjat fizetni. Ennek mértéke a szennyező anyag mennyiségétől függene, de azoknak is fizetniük kellene, akik nem lépik át a környezetvédelmi határértékeket.
A díj jelentős anyagi forrást jelentene a magyarországi környezetvédelem számára, mert a fokozatos bevezetés után -- a KöM számításai szerint -- az ebből származó éves bevétel 2005-ben 15 milliárd, 2010-ben pedig több mint 31 milliárd forint lenne. Ennek ellenére a koncepció tervezetét szeptemberben az Országos Környezetvédelmi Tanács tagszervezeteinek többsége is elutasította.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.