BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Népszerű, de költséges a Sulinet program

Ma már 1730 iskolában működik a kiépített internetes információs rendszer, az Írisz-Sulinet. A jövőbeli üzemeltetésre ugyan elegendő a tervezett költségvetési forrásháttér (4,1 milliárd forint/év), a jelentősen bővülő tartalmi kínálat mellett mégis lelassulhat a program fejlesztési üteme.

Az idei 3,78 milliárd helyett jövőre 4,11 milliárd forint áll rendelkezésre a közoktatás-fejlesztésben a számítógépes hálózat kialakítására, az Írisz-Sulinet programra. Ennek legnagyobb részét az iskolák szolgáltatási díjának fedezésére fordítják egyrészt az infláció, másrészt a hálózatba kapcsolodó iskolák számának növekedése miatt -- mondta lapunknak Béres István, az Oktatási Minisztérium (OM) kormánybiztosa.
A volt Művelődési és Közoktatási Minisztérium három évvel ezelőtt 2003-ig szóló szolgáltatói szerződést kötött az Elender Rt.-vel. Lapunk úgy tudja, az iskolák után a tárca nettó 107 ezer forintot fizet havonta a világhálós rendszer működtetéséért. Béres István nem kívánt tételes ár-összehasonlításokba bocsátkozni, mint fogalmazott: a tárcát érvényes szerződés köti a szolgáltatóhoz. Ehhez mindössze annyit tett hozzá: a minisztérium kezdeményezte az ár felülvizsgálatát.
Jelenleg 1730 iskolában működik az Írisz-Sulinet program. Béres István elmondta, hogy 1998-ban még 910 volt a bekötött intézmények száma, tehát azóta már majdnem kétszer annyi iskola vesz részt a programban. A korábbi 300 cikk helyett 2500 hír, cikk áll az Írisz-Sulinet honlapot böngésző középiskolások rendelkezésére, akik hetente 1,3 millió oldalt néznek meg.
Horn Gábor, az SZDSZ oktatáspolitikai szakértője ugyanakkor úgy véli, jelentősen lelassult a Sulinet program kiterjesztése, hiszen 1998 júliusában még valóban 910 intézményt regisztráltak felhasználóként, az előző kormány lekötött szerződései csak szeptemberre futottak ki, ami azt jelenti: 1998 őszén már 1500 sulinetes iskola volt Magyarországon. Számításai szerint azóta mindössze 250-300 iskolával bővült a hálózat. A szabad demokrata képviselő sajnálja, hogy háttérbe szorult az iskolák informatikai programja. Példaként a 2001 szeptemberétől bevezetendő kerettantervi szabályozást említi, amely a 7. és a 8. évfolyamon mindössze fél-fél óra informatikai oktatást ír elő.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.