Rengeteg művészeti esemény középpontjában az 1956-os forradalom áll, ráadásul nemcsak itthon, hanem például Bécsben is: a Leopold Múzeumban Budapest 1956 – Die ungarische Revolution címmel nyílt meg kiállítás a világhírű fotográfus, Erich Lessing a magyar forradalmat megörökítő munkáiból.
A Műcsarnokban rendezett nagyszabású kiállítást a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége (MKISZ) Az út 1956–2006 címmel, a tárlat az 1956-os forradalomra emlékezik azzal a céllal, hogy láttassa az utat, amelyet a magyar művészek 1956-tól napjainkig bejártak. A tegnap óta látogatható kiállítás az MKISZ által tavasszal meghirdetett pályázatára érkezett munkákból (több mint 300 pályázó 1500 művéből választották ki a most kiállító 80 alkotót), valamint a legutóbbi 50 év kortárs magyar képzőművészetének válogatott alkotásaiból áll össze. A tárlat igazi összefogás eredménye, jól érzékeltetik ezt a támogatók is, amelyek a következők: Nemzeti Kulturális Alap, OKM, Hungart, Művészeti és Szabadművelődési Alapítvány, Miniszterelnöki Hivatal, Magyar Nemzeti Filmarchívum, Balázs Béla Stúdió, Magyar Írószövetség, a rendező MKISZ és a Műcsarnok.
Izgalmas könyv bemutatóját és film premierjét tartották tegnap: megjelent Szőke Cecília Philharmonia Hungarica című könyve, amely az 1956 utáni magyar zenetörténet és magyar emigráció szempontjából is feldolgozza a zenekar történetét. A Klasszikus és Jazz Kiadó felelős kiadójától, Retkes Attilától származó információnk szerint a kiadó a kötet megjelentetéséhez támogatást kapott a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumától, az NKA-tól, a Fővárosi Közgyűlés kulturális bizottságától, valamint a Philharmonia Hungarica Archívum Baráti Körtől; a könyv bolti ára 3900 forint.
A kötetben számos interjú mellett sok dokumentum és fotó található, mindezekből teljes kép rajzolódik ki erről a kitűnő zenekarról, amely az 1956-os forradalom leverése után Bécsbe érkezett magyar menekült zenészekből alakult meg, s már 1957-től óriási sikereket aratott. Világhírű előadóművészek koncerteztek a zenekarral, köztük elsősorban Yehudi Menuhint kell kiemelni, aki már az 1957. június 31-i bécsi bemutatkozó koncerten, a Musikvereinben is játszott az együttessel. Az itthon szinte máig ismeretlen, ám a világban nagy tekintélyt szerzett zenekar történetéről Szőke Cecília és Somogyvári Rudolf a Magyar Történelmi Filmalapítvány támogatásával dokumentumfilmet is készített, ezt tegnap este mutatták be az Uránia Nemzeti Filmszínházban. EE
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.