Magyarország azon EU-tagállamok közé tartozik, amelyek a legnagyobb mértékben csökkentették az üvegházhatást előidéző szén-dioxid-kibocsátásukat 2009-ben. Az Európai Unió kibocsátáskereskedelmi rendszeréről (EU ETS) közzétett mérleg szerint a közösség egésze 11,2 százalékos csökkenést ért el az elmúlt évben. A rekorder Észtország: 23,8 százalékkal tudta visszafogni CO2-emisszióját. Ugyanakkor egyetlen EU-tagállamként Luxemburgban még mindig növekedés volt, 3,9 százalékos mértékű.
Az értékelés azonban még nem teljes körű, mert Bulgária, Ciprus és Málta még adós az adatszolgáltatással. Brüsszel május közepére ígéri a végleges jelentést.
A benyújtott adatok szerint az iparban az átlagos visszaesés 23 százalékos volt. A legjelentősebb csökkenés a válság által leginkább sújtott fémmegmunkálásban (–38 százalék), a tégla- és cserépgyártásban (–32), a vas- és acéliparban (–30) jelentkezett. A legnagyobb kibocsátóknál, a közüzemi szolgáltatóknál 8,5 százalékos mérséklődést értek el.
Elsősorban a globális gazdasági visszaesésnek tulajdonítják az eredményt az elemzést készítő Point Carbon szakértői. „A kibocsátás csökkenése várható volt” – nyilatkozott Kjersti Ulset, a Point Carbon európai kibocsátási elemzője, aki a jövő évben újra emelkedésre számít. Ezért Bryony Worthington, a Sandbag klímakampánycsoport igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy az EU-nak fokoznia kell klímatörekvéseit, mert még csak félúton van a 2020-ra vállalt kibocsátáscsökkentési célkitűzése teljesítésében.
EurActiv, Reuters
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.