Az Európai Bizottság 35 millió eurós kerettel újra meghirdette a környezetvédelmi kihívások üzleti lehetőséggé történő átalakítását támogató ökoinnovációs pályázatát (http://ec.europa.eu/ ecoinnovation). Mint Beatriz Yordi, a program végrehajtásáért felelős bizottsági szakértő elmondta: ebben az évben különösen azoknak a vállalkozásoknak a pályázatait várják, amelyeknek környezetbarát termékei, technológiai eljárásai vagy szolgáltatásai vannak, ám még segítségre van szükségük a piac meghódításához.
Az idén rendelkezésre álló forrásból várhatóan 45-50 pályázó kaphat támogatást az EU tagállamaiból, a projekt elszámolható költségének 50 százaléka erejéig. A most meghirdetett kiírásra az anyagok újrahasznosítása, a fenntartható építési termékek, az élelmiszer- és italágazat, valamint a környezetbarát üzletvitel témakörben 2010. szeptember 9-ig lehet pályázni.
Az unió Versenyképességi és innovációs keretprogramja (CIP) finanszírozásában megvalósuló konstrukció az ökoinnovációs lehetőségek kiaknázását szolgálja Európában és globálisan is, a versenyképesség és a fenntartható fejlődés, valamint az EU zöldversenyelőnyének megőrzése érdekében. Az ökoinnováció támogatására mintegy 200 millió eurót különítettek el a CIP 2013-ig szóló költségvetésében. Brüszszel már annyira fontosnak tartja ezt a területet, hogy a 2004-ben elindított környezettechnológiai cselekvési terv (ETAP) után immár ökoinnovációs akciótervet is készítenek a közösség számára. A javasolt akciókat három nagy csoportba sorolják: 1. a kutatástól a piacig tartó folyamat elősegítése, 2. a piaci környezet javítása, 3. globális akciók.
A látványosan növekvő figyelem oka az a felismerés, hogy a zöldtermékekben, -technológiákban és -szolgáltatásokban jelentős gazdasági, környezeti és foglalkoztatási potenciál rejlik. Ráadásul ennek hatása kiterjed az éghajlatváltozás, a tiszta energia, a fenntartható fogyasztás és termelés kérdéskörére is. És ami legalább ilyen fontos: az uniós vállalkozások 99 százalékát kitevő kkv-k kettős értelemben meghatározó szerepet tölthetnek be ezen a területen, egyrészt innovátorként, másrészt a zöldtechnológia befogadóiként.
Egyfelől a globális környezeti problémák, másfelől a hatalmas üzleti lehetőségek értékelték fel az ökoinnovációt – magyarázta a jelenséget Olajos Péter volt magyar európai parlamenti képviselő, EU-környezetpolitikai szakértő. Szerinte az EU jó irányba indult el, amikor egyre több pénzt és erőfeszítést szán a – még a válság idején is 10-20 százalékos növekedést felmutató – terület fejlesztésére és globális zöldversenyelőnye megőrzésére. Ma a dánok és a németek a piacvezetők szélenergiában, egyértelműen a németeké a napelemgyártás, a biogáz-előállításban pedig a németek mellett az osztrákoké az első hely. Érdemes Magyarországnak is ráhangolódnia erre a trendre.
Ugyanakkor Európára már nyomás is nehezedik az előrelépés érdekében. Barack Obama amerikai elnök 150 milliárd dollárt kíván fordítani a zöldiparágak fejlesztésére a következő tíz évben. „Tapasztalatból tudhatjuk, ha Amerika rákapcsol, pillanatok alatt az élre törhet találmányok tömegének sikeres innovációjával” – jegyezte meg a magyar szakértő. Egyúttal utalt Kína és India gyors ütemű felfutására.
- Egyértelmű piaci orientáció
- A szakadék csökkentése a kutatás-fejlesztés és a piac között
- Közvetlen finanszírozás, nincsenek közvetítők
Forrás: VG-gyűjtés
- Egyértelmű piaci orientáció
- A szakadék csökkentése a kutatás-fejlesztés és a piac között
- Közvetlen finanszírozás, nincsenek közvetítők
Forrás: VG-gyűjtés-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.