BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyszerűbb közigazgatás

Átláthatóbb, egyszerűbb közigazgatás, az önkormányzatok szerepének növelése, új polgári és büntető törvénykönyv, a bírósági eljárások gyorsítása szerepel a legfontosabb feladatok között Navracsics Tibor kijelölt közigazgatási és igazságügyi miniszter, illetve a minisztérium programjában.

A miniszteri és miniszterelnök-helyettesi poszt várományosa tegnap, kinevezése előtti meghallgatásán az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága előtt bevezetőjében elmondta: a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium létrehozásának alapgondolata egyfajta profiltisztítás volt, a tárca az elnevezéséhez kapcsolódó teendőkön túl ellátja a kormányzati koordinációs munkát is, így a minisztériumok tevékenységének harmonizálását, a kormányzati kommunikáció összehangolását, érvényre juttatja az önkormányzati érdekeket megjelenítő politikát. Utalt arra, hogy a Miniszterelnöki Hivatal az elmúlt évtizedben vesztett presztízséből, profilja elhomályosodott. Szükség van a kormányzati intézmények megújult megjelenítésére – mondta Navracsics.

A minisztérium alapvető feladata a magyar közigazgatás átalakításának irányítása, egy átláthatóbb, könnyebb ügyintézést biztosító intézményrendszer kialakítása, és ezzel egyidejűleg a közigazgatási eljárás egyszerűsítése. Fokozatosan végre kell hajtani az államigazgatási és az önkormányzati igazgatási feladatok elválasztását, mindez nem egy-két évre szóló, hanem több cikluson átívelő munka – mondta.

Az igazságügy területén a jogalkotás és az igazságszolgáltatás kap kiemelt figyelmet. Megalkotják az új Ptk.-t az eredeti változatot kidolgozó szakértői csoport közreműködésével. Hozzálátnak a Btk. átfogó felülvizsgálatához. A változtatás lényeges vonása a szigorítás, amely, bár önmagában nem megoldás a bűnözésre, de fontos jelzése annak, hogy az állam megvédi polgárait – fejtette ki Navracsics. Kitért arra is, hogy az igazságszolgáltatás ma rendkívül hosszú „üzemidővel” működik, s ha a bírósági eljárások nem kellően gyorsak, úgy a jogkeresők okkal kételkednek a demokrácia hatékonyságában. Navracsics az idevágó tennivalók megvalósításában partneri viszonyra számít az igazságszolgáltatás valamennyi szereplőjével. Megerősítette: az ügyészség megtartja függetlenségét.

A miniszterjelölt, miként az önkormányzati reform menetében elsősorban az önkormányzatoktól, polgármesterektől, úgy a jogalkotásban a szakmai csoportoktól, illetve az eljárási szabályok módosítására és az igazságszolgáltatás szervezeti változtatásaira alapvetően a bíróságoktól várja a javaslatokat, mondván: az érintettek ismerik legjobban területük gondjait, ők adhatnak azok megoldására ötleteket. E felfogást azonban erősen kritizálták az ellenzéki képviselők, akik konkrét lépésekről, legalábbis irányokról szerettek volna hallani.

Jelölését 19 igen, öt nem és három tartózkodás mellett elfogadta a bizottság. KK

A legfontosabb feladatok

hatékonyabb, átláthatóbb közigazgatás

a megyék szerepének növelése

új Ptk.

szigorú Btk.

gyorsabb igazságszolgáltatás



a megyék szerepének növelése

új Ptk.

szigorú Btk.

gyorsabb igazságszolgáltatás Vélemény Fellegi Tamás

leendő nemzeti fejlesztési miniszter

Magyarország váljon a közép-európai gazdaságélénkítés kulcsszereplőjévé. A tárca legfontosabb feladata az uniós és hazai források gyors és hatékony eljuttatása a hazai kis- és középvállalkozásoknak, az állami vagyon hatékony működtetése, a bürokratikus akadályok lebontása, valamint egy erős és versenyképes gazdaság feltételeinek a megteremtése, továbbá a korrupció visszaszorítása. Egyszerűbbé és átláthatóbbá kívánja tenni a közbeszerzéseket, javítaná a nyertesek körében a kis- és középvállalkozások arányát. Csökkenteni fogják a pályázatok körét. Az átadás-átvétel után a stratégiai célokat is felülvizsgálják. Nem tarthatók a magas energiaárak, ezért áttekintik az árszabályozási rendszert és a szerződéseket. A nemzeti energetikai vagyon védett, kizárt a vagyonelemek privatizációja. Teljesen új vagyonleltárt készítenek, céljuk a fejlesztés és a feljavítás.

Hende Csaba

leendő honvédelmi miniszter

Hivatalba lépése után az első teendője a Honvédelmi Minisztérium gazdálkodásának átvilágítása, a korrupció megszüntetése és a felelősök elszámoltatása lesz. A honvédség személyi és anyagi tartalék nélkül működik, költségvetésének mértéke elmarad a szükségestől, szerkezete célszerűtlen és ésszerűtlen. Ráadásul a rendelkezésre álló forrásokat pazarló és néha korrupt módon, átláthatatlan struktúrában, megfelelő ellenőrzés nélkül, a megalapozott tervezés elmulasztásával költik el. A legfontosabb feladat a honvédség és azon belül a Honvédelmi Minisztérium tekintélyének és jó hírnevének a helyreállítása. Ezenkívül módosítani kell a honvédség rendszerének torz helyzetén, mert a szerződéses katonák arányához képest „elképesztően” sok a magas rangú katonai vezető. Magyarországnak nincs ellenségképe, de kérdés, vajon Magyarország ellenségképe-e másnak.

Martonyi János

külügyminiszter-jelölt

Magyarország nem híd kelet és nyugat között, hanem hídfő. Tehát a legfontosabb, hogy a rendszerek, amelyeknek tagjai vagyunk – az Európai Unió és a NATO –, jól működjenek. Ezen rendszereken belül azonban a lehető legvilágosabban érvényesítenünk kell a nemzeti érdekeket. Továbbra is hisz Közép-Európában. Kétségkívül vannak és lesznek is konfliktusaink a szomszédjainkkal, ám a regionális együttműködés nagyon fontos. Szimbolikus üzenet, hogy a magyar miniszterelnök első hivatalos útja Varsóba vezet. A külpolitikai stratégia három prioritása: a gazdasági növekedés beindításának segítése, az EU-elnökségi feladatok ellátása, a külhoni és anyaországi magyarok között fennálló hátrányos megkülönböztetés megszüntetése. Alkotmánysértő a pozsonyi parlament azon döntése, amely a magyar állampolgárságot kérelmezőket automatikusan megfosztja a szlovák állampolgárságtól.

Matolcsy György

leendő nemzetgazdasági miniszter

Az idegenforgalomnak kiemelt szerepe lehet a magyar gazdaság jövőbeli növekedésében, s a harmadát teremtheti meg a következő tíz évben létrehozandó egymillió új munkahelynek. Emellett hozzájárulhat ahhoz is, hogy a nyolc általánost nem végzett, szakképzetlen munkaerőt is felszívja a munkaerőpiac. Az ágazatban nemzetközi adatok szerint most 400 ezer embert foglalkoztatnak, a bruttó hazai termék (GDP) 6-7 százalékát állítva elő. Újra kell fogalmazni a turizmus koncepcióját, törvényt szükséges alkotni az ágazatról, javítani kell a turizmus közgazdasági környezetét. A szakképzés reformra szorul, a német minta a kívánatos, ott a gyakorlati képzésre háromszor annyi időt fordítanak, mint nálunk. Erősíteni kell a kutatási és fejlesztési tevékenységet; ma Magyarország a GDP egy százalékát fordítja erre, négy év alatt 1,5 százalékosra kell ezt növelni.

Pintér Sándor

belügyminiszter-jelölt

A 2006. szeptemberi, októberi eseményeken történt rendőri intézkedéseknél „ránézésre” felmerülhettek szakmai hiányosságok, de teljes ismeret nélkül nem foglal állást senki szakmai és jogi megítélésében. A szolgálatok belső rendje az országét is tükrözi, ha megfelelő lesz a belső rend, akkor megfelelő, törvényes működés lesz. Csak törvényes szolgálatokkal lehet betartatni az országban a rendet és a fegyelmet, s a törvényeket csak törvényes eszközökkel lehet megkövetelni. Akár napokon belül megvizsgálják, hogy a vezetők megfeleltek-e a vállalt kötelezettségüknek, betartot-ták-e a beosztásukban kötelező szakmai szabályokat, és szakmai teljesítményük elfogadható-e. Aki szakmailag jól teljesített, nincs oka félni. Célszerű az Alkotmányvédelmi Hivatal és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat beillesztése a Belügyminisztériumba.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.