Közélet

A német külügyminiszter az orosz szankciók enyhítéséről beszélt

Sigmar Gabriel német külügyminiszter – az eddigi egységes európai állásponttól eltérve – az 54. müncheni biztonságpolitikai konferencián szombaton felvetette az Oroszország elleni szankciók lazítását, ha sikerülne a feleknek megállapodniuk a békefenntartásról Kelet-Ukrajnában. Eddig a szankciók feloldását a minszki megállapodások maradéktalan teljesítésétől tették függővé.

Lazítani kellene az Oroszországgal szemben az ukrán válság miatt bevezetett szankciók rendszerén, ha sikerül megállapodni a békefenntartásról Kelet-Ukrajnában – jelentette ki szombaton az 54. müncheni biztonságpolitikai konferencián Sigmar Gabriel német külügyminiszter.

Eddig az egységes európai álláspont az volt, hogy a szankciók mindaddig érvényben maradnak, amíg nem teljesülnek maradéktalanul a válság politikai rendezését célzó minszki megállapodások. Gabriel viszont most azt mondta,irreális elvárni a megállapodások százszázalékos teljesítését a büntetőintézkedések enyhítése előtt.

Sigmar Gabriel német külügyminiszter
Forrás: AFP

Gabriel egyúttal az európai-amerikai kapcsolatok megújítása és megerősítése mellett szállt síkra, mondván, Kína befolyása növekszik, és ha az Egyesült Államok és Európa nem fog össze, akkor együtt fognak mindketten lemaradni. A német diplomácia vezetője szerint az Egyesült Államoknak legalább akkora szüksége van Európára, mint viszont, és az egyedi nemzeti érdekek követése önmagában nem lesz elég.

Gabriel kitért arra, hogy Németország sokat tanult az Egyesült Államokhoz fűződő erős kapcsolatából, kiemelte a demokráciát, a többoldalú diplomácia fontosságát, a nemzetközi jogot és a szabadkereskedelem elvét.

Talán ez az oka, hogy mi, németek mostanában néha megrökönyödünk, amikor áttekintünk az Atlanti-óceán túlsó partjára, mert már rá sem ismerünk a mi Amerikánkra

- fogalmazott Sigmar Gabriel.

A német külügyminiszter szerint egyébként 2018 elején a világ több részén is fennáll a háború „akut veszélye”.

Jan Stoltenberg NATO-főtitkár viszont pesszimistán nyilatkozott egy esetleges ukrajnai ENSZ-békefenntartó misszióról. A tanácskozás szünetében kijelentette, hogy fontos folytatni az erőfeszítéseket, de „nagyobb előrehaladást kell elérnünk a minszki megállapodás megvalósításában”. A 2014-ben Oroszország, Ukrajna és a két kelet-ukrajnai szakadár megye által aláírt megállapodás ellenére sem sikerült beszüntetni a harcokat a térségben.

Stoltenberg hozzátette, hogy az ukrajnai konfliktus a fő oka a és Oroszország közötti viszony romlásának.

Münchenben lemondtak a „normandiai formátumban” – Franciaország, Németország, Oroszország, Ukrajna – Ukrajnáról tervezett tárgyalás tervéről – közölték nevük elhallgatását kérő diplomaták a Reuters brit hírügynökséggel.

A tárgyalást eredetileg péntekre tervezték, de Sigmar Gabrielnek váratlanul vissza kellett térni Berlinbe, miután a török hatóságok szabadlábra helyezték a Die Welt című német lap egy éve bebörtönzött tudósítóját, Deniz Yücelt. A négyoldalú találkozó helyett így kétoldalú tárgyalásokat tartanak, ezek egyike a Sigmar Gabriel és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter között tartandó párbeszéd – közölte egy német diplomata.

minszki megállapodás Oroszország orosz szankciók Amerikai Egyesült Államok Sigmar Gabriel müncheni nemzetközi biztonságpolitikai konferencia (MSC)
Kapcsolódó cikkek