Látványosan csökkent a Görögországba bejutni akaró migránsok száma az elmúlt két évben, és az országban tartózkodó menedékkérők száma is megcsappant – közölte kedden a görög bevándorlásügyi miniszter abból az alkalomból, hogy Athén három évvel ezelőtt hozta létre a bevándorlással és a menedékkérelmekkel foglalkozó tárcát.

Nótisz Mitarákisz a hatalmon lévő jobbközép kormány migrációs politikájának tulajdonította a csökkenést. A miniszter szerint a határvédelem megerősítése, a menekültügyi eljárások meggyorsítása és a migrációs törvények szigorítása hozzájárult a drasztikus csökkenéshez.
Közlése szerint az ország határaihoz 2021-ben érkeztek a legkevesebben az elmúlt évtizedben, még a kilencezret sem érte el a migránsok száma. A migrációs válság tetőzésekor, 2015-ben több száz ezer volt a számuk, és túlnyomó többségük a közeli török partokról szeretett volna eljutni a görög szigetekre, majd a Balkán-félszigeten keresztül északra, gazdagabb európai országok felé.
A 2015–2019 közötti migrációs válság után 2021-ben az évtized legenyhébb menekülthullámában mindössze 8745 bevándorló érkezett az országba. Ez a szám 2022-ben sem volt több
– mondta. „Ennek eredményeként az akkori 92 ezer menedékkérő helyett, akik 121 létesítményben voltak elszállásolva, ma csupán 14 ezer ember él 33 létesítményben” – tette hozzá.
Elmondta még, hogy 2015-ben a Görögországba bejutó illegális bevándorlók tették ki az Európai Unióba bejutók 75 százalékát, míg 2022-ben ugyanez az arány 5 százalék volt.
Hozzátette: azért, hogy a legális bevándorlás útján külföldi munkavállalókat csábítsanak az országba, törvénymódosításokat hajtottak végre.
„A migrációs válságnak még nincs vége. De amennyire kihívás az országnak a bevándorlás, annyira szüksége is van rá. Hazánk szigorú, de igazságos bevándorláspolitikát kezdett el folytatni, amelynek a fókuszában a szabályok, egy feltételrendszer, az egyezményeink és az igényeink állnak. Viszont határozottan fellépünk a csempészhálózatok és az illegális migráció ellen” – szögezte le Mitarákisz.
A bevándorlók és a jogvédők gyakran vádolják a görög hatóságokat azzal, hogy az ország határaihoz érkezőket azonnal és gyorsított eljárásban kitoloncolják, nincs lehetőségük menedéket kérni. Athén tagadja ezt.