BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Brüsszeli korrupció: egy maffiavadászt kell bevetni a Parlament kitakarítására – a Cosa Nostrával könnyebb dolga volt

Giuseppe Antoci életét kockáztatva harcolt az olasz bűnszervezetekkel. Most uniós szinten folytatja küldetését, és a brüsszeli bürokráciával is megpróbál leszámolni.

Giuseppe Antoci neve Olaszországban egyet jelent a maffiaellenes küzdelemmel. A volt bankár és politikus éveken át harcolt a szervezett bűnözés ellen, különösen az EU-s agrártámogatásokkal kapcsolatos visszaélések felszámolásában. Most, európai parlamenti képviselőként, célja, hogy ezt a harcot Brüsszelben is folytassa.

brüsszel
Giuseppe Antoci a szervezett bűnözés mellett a kormányzati korrupció ellen is fel akarja venni a harcot, így Brüsszelnél ellenségesebb helyet nem is találhatott volna / Fotó: AFP

Antoci életét 2016-ban majdnem kioltotta a maffia, amikor egy rendőri konvojban haladva rajtaütés áldozata lett.

A támadás túlélését követően az olasz parlament törvénybe iktatta az általa kidolgozott szigorúbb ellenőrzési rendszert, amely megnehezítette a bűnszervezetek hozzáférését az állami és uniós forrásokhoz.

Brüsszelbe érkezve Antoci komoly akadályokkal szembesült. Az EU intézményei hagyományosan korlátozott hatáskörrel rendelkeznek a biztonságpolitika terén, és a tagállamok nem szívesen engedik át ezt a területet a közösségi döntéshozatalnak.

„Ha most elhibázzuk ezt a történelmi pillanatot, akkor a szervezett bűnözés évtizedekre előnyhöz juthat” – magyarázta a Politicónak.

A maffia nemcsak Olaszországban, hanem egész Európában egyre nagyobb befolyást szerez. A kábítószer-kereskedelem és a pénzmosás hálózatai transznacionálissá váltak, és a bűnszervezetek erőszakosabbá lettek. A holland hatóságok például egyre inkább fontolóra veszik az olasz „41-bis” börtönszabályozás bevezetését, amely szigorúan elszigeteli a maffiavezéreket a külvilágtól.

Brüsszelt is elérte a maffiaellenes harc

Antoci fő célja, hogy az „Antoci-protokollt” egész Európára kiterjessze, és szigorúbb ellenőrzéseket vezessen be az uniós pénzek elosztásában. Emellett szorgalmazza az Europol és az Európai Ügyészség megerősítését, valamint a szervezett bűnözés elleni szabályok harmonizációját.

Politikai elszigeteltsége, valamint az áthatolhatatlan uniós bürokrácia azonban komoly kihívás:

  • a populista Öt Csillag Mozgalom képviselőjeként kevés befolyással bír az Európai Parlamentben;
  • és tapasztalatlan brüsszeli politikusként nehezen tudja érvényesíteni elképzeléseit.

Egyesek szerint inkább szimbolikus figurává válhat, akivel a politikusok szívesen fotózkodnak, de valódi támogatást nem nyújtanak számára.

Ez annak is köszönhető, hogy a szervezett bűnözésnek teret adó politikai korrupcióval is le akar számolni, amelyből Brüsszelben bőven van.

Így az EP-ben is súlyos akadályokba ütközhetnek a tervei, ahol saját társai tehetnek neki keresztbe azért, hogy megőrizzék kényelmes pozíciójukat és busás vagyonukat. Ennek ellenére Antoci elszánt. „Ha feladom a harcot, az azt jelenti, hogy ők győztek. És ezt nem engedhetem meg” – mondja.

Brüsszelben most az a kérdés, hogy egy magányos harcosnak sikerül-e változást elérnie egy olyan rendszerben, amelyet gyakran bürokratikus akadályok és politikai érdekek uralnak.

Újabb súlyos korrupciós botrány rázza meg Brüsszelt: Kína egyik legnagyobb cége kenhetett meg politikusokat

Két évvel a Katargate után újra lebuktak az eurokraták. A brüsszeli rendőrség az Európai Parlamentet érintő újabb korrupciós ügyben a Huawei brüsszeli irodájában és lobbistáinak lakásában is razziázott.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.