A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) március 28-án ülésezett Bukarestben, ahol fontos döntések születtek Románia védelmi politikájáról és Ukrajna támogatásáról. Az egyik kiemelkedő határozat szerint a Román Haditengerészet egy új hajóval bővül, miközben az ország továbbra is elkötelezett a keleti szomszédja melletti kiállásban – írta az adevarul.ro hírportál.
Március 28-án, pénteken ült össze a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) a Cotroceni-palotában, ahol két órán keresztül tárgyaltak az ország biztonságpolitikai kérdéseiről. Ez volt az első ilyen ülés, amelyet az ideiglenes államfő, Ilie Bolojan vezetett. A megbeszélésen részt vett Marcel Ciolacu miniszterelnök és több kulcsfontosságú tárcavezető, köztük a védelmi, belügyi, külügyi és igazságügyi miniszter is.
A tanácskozás egyik központi témája az ukrajnai háború helyzete volt. A CSAT közleménye szerint Románia üdvözli a legutóbbi rijádi tárgyalások eredményeit, amelyek a tűzszünet elérését célozták, valamint az Egyesült Államok erőfeszítéseit a béke megteremtése érdekében. Az ország álláspontja továbbra is egyértelmű: a tűzszünet után egy olyan békemegállapodásra van szükség, amely hosszú távú biztonsági garanciákat nyújt Ukrajnának, és elrettenti Oroszországot a további agressziótól.
Románia közvetlen érintettsége miatt különösen fontosnak tartja a háború lezárását. „Ukrajnának békében kell élnie, hogy folytathassa európai integrációját” – áll a CSAT nyilatkozatában. Az ülésen szó esett a párizsi Ukrajna-csúcs eredményeiről is, amelyen Bolojan ideiglenes elnök március 27-én vett részt. Az ott jelenlévő vezetők mindannyian megerősítették, hogy folytatják Kijev katonai és pénzügyi támogatását.
A CSAT egyik fontos döntése szerint a Román Haditengerészet új hadihajót kap, amely hozzájárul az ország tengeri biztonságának növeléséhez. Ezzel párhuzamosan Románia aktívan részt vesz a Fekete-tengeri hajózás biztonságának fenntartásában, együttműködve regionális partnereivel és a NATO-val.
A tanácskozás során kiemelték a keleti szárny védelmének erősítésének fontosságát, valamint Románia szerepét az európai biztonság fenntartásában. Az ország egyre nagyobb szerepet vállal a kollektív védelemben, és ennek érdekében megvizsgálják a védelmi kiadások fokozatos növelésének lehetőségét is.
Románia továbbra is szoros együttműködést kíván fenntartani az Egyesült Államokkal, és biztosítani szeretné az amerikai katonai jelenlét folyamatos fenntartását a térségben. A NATO keleti védelmi stratégiájának megerősítése pedig továbbra is a román védelmi politika egyik prioritása marad.
Bevásárol Románia: több tucat F-35-ös vadászgéppel bővítik a flottájukat
Óriási védelmi üzletnek örülhetnek az amerikaiak. A román parlament ugyanis elfogadta, hogy a kormány 32 darab F-35-ös vadászgépet vásároljon Washingtontól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.