
Bevásárol Románia: több tucat F-35-ös vadászgéppel bővítik a flottájukat
Jóváhagyta a kétkamarás bukaresti parlament szenátusa szerdán, hogy Románia 32 darab ötödik generációs F-35-ös harci repülőgépet vásároljon az Egyesült Államoktól.

Az erről szóló, hónapokkal ezelőtt közvitára bocsátott törvénytervezetet az amerikai választások után, múlt héten hagyta jóvá a román kormány, kedden pedig – sürgősségi eljárással – a képviselőház is megszavazta.
Nicolae Ciuca szenátusi elnök, a román hadsereg korábbi vezérkari főnöke a Romania TV hírcsatornának nyilatkozva rámutatott: az F-35-ös többcélú harci repülőgépek kivételes képességeit nemcsak a levegőben, hanem a földön, felderítőeszközként is hasznosítani lehet.
Románia biztonsági és védelmi szempontból függőségi helyzetben van, ezért létfontosságúak számára az Egyesült Államokkal fenntartott diplomáciai kapcsolatok
– jelentette ki a romániai államelnöki választáson is induló házelnök.
Román katonai szakértők szerint az ország légterének hatékony védelméhez három, egyenként 16 vadászgépből álló repülőrajra van szüksége. A most elfogadott törvény az ötödik generációs, többcélú harci repülők beszerzésének első szakaszára vonatkozik.
Óriásrendelést adott le a román kormány
A román hadsereg eddigi legköltségesebb – a bukaresti védelmi minisztérium által 6,5 milliárd dollárra becsült – beszerzését a román állami költségvetésből és az Egyesült Államok kormánya által felajánlott hitelekből finanszírozzák. Ezért az összegért Románia 32 darab F-35-ös repülőgépet, a működtetésükhöz szükséges logisztikai csomagot, kiképzési programot és szimulátorokat, valamint levegő-levegő és levegő-föld rakétákat vásárol az amerikai külföldi katonai értékesítési program (FMS) keretében az Egyesült Államoktól.
A bukaresti védelmi minisztérium távlati tervei szerint egy későbbi szakaszban egy harmadik, 16 harci repülőből álló F-35-ös rajjal egészítenék ki a román légierő flottáját. Az első F-35-ös repülőrajt 2030 után tervezik hadrendbe állítani. Az ötödik generációs harci gépek beszerzéséig a – Portugáliától és Norvégiától használtan vásárolt – negyedik generációs F-16-os harci repülőgépek maradnak szolgálatban.
Engedélyezték az F-35-ös lopakodó vadászrepülőgépek eladását Romániának
Antony Blinken amerikai külügyminiszter csütörtökön találkozott román kollégájával, Luminita Odobescuval, és megköszönte Bukarestnek, hogy Patriot rakétavédelmi rendszert adott át Ukrajnának.





