BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Amerikai-orosz tárgyalások: szó sem esik Ukrajnáról

A két nagyhatalom Ukrajna helyett inkább a diplomáciai kapcsolatok helyreállításáról tárgyal. Az amerikai~orosz kapcsolatok normalizálódása Donald Trump megválasztása után vette kezdetét.

Nem merült fel Ukrajna kérdése az amerikai–orosz tárgyalásokon Isztambulban – jelentette ki Dmitrij Peszkov, az orosz elnöki sajtószolgálat vezetője, hozzátéve, hogy a találkozó kizárólag a két ország diplomáciai kapcsolatainak normalizálásáról szól, és nincs időkorlát a küldöttségek konzultációira vonatkozóan.

Kremlin spokesman Dmitry Peskov
Peszkov szerint az amerikai–orosz kapcsolatok helyreállítása a fő téma a tárgyalásokon / Fotó: Anadolu via AFP

A helyi idő szerint 10 órakor az orosz főkonzulátuson megkezdődött tárgyalásokon Oroszországot Alekszandr Darcsiev, Amerikába akkreditált nagykövet képviseli, míg az amerikai küldöttséget Sonata Coulter helyettes külügyi államtitkár vezeti. A többi résztvevő a két ország külügyi szolgálatainak munkatársai – írja a Magyar Nemzet.

Az amerikai–orosz kapcsolatok javulóban vannak

A napirend jelentős részét már délig megtárgyalták a felek a RIA Novosztyi orosz hírügynökség forrása szerint. A két ország kapcsolatainak helyreállítása február 18-án kezdődött, a Rijádban tartott találkozóval. 

A felek megállapodtak abban, hogy megteremtik a feltételeket a kétoldalú együttműködés teljes újraindításához, megszüntetik a nagykövetségek működését korlátozó intézkedéseket, és elindítják az ukrajnai helyzet rendezésének folyamatát.

Az orosz és amerikai küldöttségek február végén már a diplomáciai képviseletek finanszírozásának lépéseiről is megállapodtak az isztambuli tárgyalásokon, valamint megvitatták a közvetlen légi összeköttetés helyreállításának lehetőségét.

Az utóbbi két hónapban Vlagyimir Putyin és Donald Trump elnökök kétszer is beszéltek telefonon, többek között a két ország együttműködéséről.

A múlt héten Kirill Dmitrijev, az Orosz Közvetlen Befektetési Alap vezetője az Egyesült Államokban járt, és találkozott a Fehér Ház képviselőivel. Elmondása szerint a felek három lépést tettek előre számos kérdésben. Megjegyezte, hogy még több találkozóra lesz szükség az összes nézeteltérés rendezéséhez.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.