BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Részletek derültek ki az orosz-ukrán tárgyalásról: Oroszországnak négy követelése volt Isztambulban

Ukrán forrás szerint Oroszország további területek átadását követelte Ukrajnától a törökországi tárgyalásokon – közölte a Reuters. Az isztambuli orosz–ukrán béketárgyalásról eddig még senki sem beszélt ennyire részletesen.

Az isztambuli béketárgyalások orosz résztvevői azt követelték Ukrajnától, hogy vonja ki csapatait a Moszkva által igényelt összes ukrán régióból, mielőtt beleegyeznének a tűzszünetbe – mondta egy, a tárgyalásokat ismerő magas rangú ukrán tisztviselő a Reutersnek. Ez a követelés – más a pénteki tárgyalásokon elhangzott követelésekkel együtt – túlmutatott az Egyesült Államok által a Moszkvával folytatott konzultációk után a múlt hónapban javasolt orosz–ukrán béketárgyalás érdekében készült tervezet feltételein.

isztambuli tárgyalás, orosz-ukrán béketárgyalás
Orosz–ukrán béketárgyalás Isztambulban / Fotó: AFP

Az isztambuli tárgyalások, amelyek három év után az első közvetlen kapcsolatfelvételt jelentették a két fél között, fogolycseréről szóló megállapodással zárultak, de a két ország küldöttségeinek nem sikerült megállapodniuk a tűzszünetben. Egy ukrán forrás azt nyilatkozta, hogy az oroszok pénteken olyan feltételeket szabtak, amelyeket „jövő nélkülinek” nevezett, de nem részletezte azt, hogy ez mit is jelent.

Mint korábban írtuk, az isztambuli tárgyalások, amelyek három év után az első közvetlen kapcsolatfelvételt jelentették a két fél között, fogolycseréről szóló megállapodással zárultak pénteken, de a két ország küldöttségeinek nem sikerült megállapodniuk a tűzszünetben.

Szombaton pedig az orosz elnök szóvivőjére hivatkozva az orosz sajtó arról számolt be, hogy Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök találkozójára kerülhet sor, amennyiben a két fél megállapodásra jut bizonyos kérdésekben. Oroszország előkészíti az Ukrajnával kötendő esetleges tűzszünet feltételeit, és azt négyszemközt fogja megosztani Kijevvel – mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.

Az ukrán tisztviselő, aki névtelenséget kért a megbeszélések részleteinek felfedése érdekében, elmondta, hogy Oroszország a következő feltételeket javasolta a békemegállapodásra:

  • Az ukrán csapatok kivonása Ukrajna Donyeck, Zaporizzsja, Herszon és Luhanszk megyéiből, csak ezt követően lehet tűzszünetet kötni. A régiókat nagyrészt vagy részben orosz erők ellenőrzik, de az ukrán csapatok továbbra is harcolnak a többi régió feletti ellenőrzés megtartásáért. Az USA által készített megállapodástervezetben nem szerepelt ilyen kérés.
  • Nemzetközi elismerés Ukrajna öt területének – a 2014-ben annektált Krím-félszigetnek, valamint Donyecknek, Luhanszknak, Herszonnak és Zaporizzsjának – orosz fennhatósága alatt. Az amerikai projekt csupán a Krím félsziget de iure, a többi régióban pedig az orosz ellenőrzés alatt álló területek de facto amerikai elismerését javasolta.
  • Ukrajna semleges állammá válik, nincsenek tömegpusztító fegyverei, és Kijev szövetségesei nem állomásoztatnak csapatokat ukrán földön. Ez a kérés nem volt része az amerikai javaslatnak.
  • A konfliktusban részt vevő összes fél lemond a háborús károk megtérítésére vonatkozó igényéről. Az amerikai javaslat szerint Ukrajna kártérítést kapna.

Az ukrán tisztviselő szerint az orosz tárgyalók szóban közölték ezeket a követeléseket, és nem osztottak meg semmilyen, a követeléseiket tartalmazó dokumentumot.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.