BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jótékonysági koncertet rendeznek a parajdi tragikus sorsú családok megsegítésére

A rendezvény július 6-án, vasárnap a Puskás Szoborparkban lesz. A Könnyek a vízben című koncert jegybevételét az árvíz sújtotta székelyföldi településeknek ajánlják fel a művészek.

A jótékonysági rendezvényen a Mezzo és Csík János is fellép, a Magyar Nemzet készített interjút a zenekarvezetővel. Csík hangsúlyozta, szinte baráti kapcsolat van az Ismerős Arcok zenekar és közte, s amikor a zenekar műsorszervezője megkereste őket a jótékonysági fellépés miatt, azonnal igent mondtak. Népzenészként sokszor jártak Erdélyben, az a koncert különösen fontos nekik.

Könnyek a vízben
Könnyek a vízben – jótékonysági koncertet rendeznek a nehéz helyzetbe került családok megsegítésére / Fotó: Veres Nándor / MTI 

Székelyföldön és a Sóvidéken rengeteg olyan falusi zenészt ismertem meg, akik egyfajta mesterei ennek a műfajnak, első kézből tanulhattuk meg tőlük a székelyföldi muzsikát.

„A történtek nagyon szomorúak, ha másképp nem is, legalább ezen az úton megpróbálnak segíteni nekik – tette hozzá. Nagyon fontos, hogy ez a koncert a június 4-i nemzeti összetartozás napjára is ráirányítja a figyelmet. Ez a nap politikai hovatartozástól függetlenül is egy fontos tiszteletadás, hiszen bárhogyan történt is a szétszakadásunk, mindig azt kell jelezni magunk és a világ felé, hogy összetartozunk, és egy nemzet vagyunk” – folytatta.

„Az egészséges nemzeti öntudat mentén gondolkodva hisszük azt, hogy bármilyen gond adódik is, segítenünk kell egymásnak, az erdélyieknek éppúgy, mint a felvidékieknek, kárpátaljaiaknak vagy a vajdaságiaknak” – zárta gondolatait Csík.

A segélykoncert az Ismerős Arcok zenekar kezdeményezésére, az Ökumenikus Segélyszervezet közreműködésével és a Szerencsejáték Zrt. támogatásával valósul meg. A jó ügy támogatásához többek között olyan fellépők csatlakoztak, mint a Magna Cum Laude, Curtis, Radics Gigi, a Hooligans, az Edda Művek, a Csík János és a Mezzo, Veréb Tamás, a Budapest Ragtime Band, a P. Mobil, a Beatrice vagy a Kelemen Kabátban.

Most következik a munka nehezebb része Parajdon

Ugyan nem történtek nagyobb omlások a parajdi sóbánya födémjénél, de továbbra sem költözhetnek vissza otthonaikba a zónából evakuált lakók – idézi Petres Sándort, Hargita megye prefektusát a Székelyhon. Nicolae Sebastian Soltuz, a Salrom beruházási igazgatója hozzátette, hogy egy kisebb beszakadás történt a Dózsa-bányarésznél, de az sem mondható veszélyesnek. Azt is mondta, hogy a bányában lévő víz szintje stabil maradt, akárcsak a hőmérséklete és a sókoncentrációja.

A Világgazdaság is megírta, hogy a parajdi sóbányába betört a felette folyó Korond-patak vize, miután a heves esőzések után lezúdult áradattal érkező hordalék elszakította a patak medrét védő geofóliát. A másodpercenként 50 köbméteres áradat három nap alatt teljesen elöntötte a több mint száz méter mély bánya valamennyi részlegét.

A parajdi sóbányától nemcsak az itt dolgozó bányászok, hanem a település környékén létrejött több száz vendéglátóhely üzemeltetőinek megélhetése is függ.

A létesítmény hosszú évek óta Székelyföld turizmusának egyik motorja: évente mintegy 400 ezer látogatót vonzott. 

Soltuz arról is beszélt, hogy újabb csapat hegesztő érkezett a helyszínre, így felgyorsult a Korond-patak ideiglenes elterelését szolgáló csőrendszer kivitelezése. Az építőnek is az a célja, hogy minél hamarabb végezzen, de így is legkevesebb tíznapos késésről lehet beszélni. Most következik a munkálatok nehezebb része, hiszen egy kanyart kell megépíteni a csőrendszerben. A cikk szerint jócskán lecsökkent a Korond-patakba folyó Egres-patak vízhozama, így onnan már nem szivattyúzzák a vizet, hogy a problémás bányaszakasz alatti részen engedjék vissza a mederbe. A Korond-pataknál hasonló céllal felszerelt szivattyúk viszont még dolgoznak.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.