Alábbhagyott a lendület tegnap az európai tőzsdéken, miután halványulni kezdett az amerikai–kínai kereskedelmi tárgyalások okozta eufória, és a washingtoni kormány újabb négymilliárd dollár értékű uniós árucikk megvámolását helyezte kilátásba a repülőgépgyártás állami támogatása körül régóta folyó vitában. Az érintett Airbus árfolyama 1 százalékkal gyengült a bejelentésre, amivel lehúzta a francia CAC 40 indexet is. „Ismét előtérbe kerül az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti kereskedelmi feszültség, Trump protekcionista hozzáállásának újabb bizonyítéka. A jövőt illető bizonytalanság a bizalom visszaeséséhez, befektetések elhalasztásához vezet, ez mozgatja a piacokat” – mondta a Reutersnak Florian Hense, a Berenberg közgazdásza.
Robert Lighthizer amerikai kereskedelmi képviselő hivatala hozta nyilvánosságra azoknak az uniós áruknak a listáját, amelyek vámkötelesek lehetnek. A 89 tétel között szerepel például az olajbogyó, az olasz tészta, többféle sajt, sonka, a skót és az ír whisky, valamint vegyi és fémipari termékek. Ez a büntetések második köre, Washington áprilisban már bejelentett egy 21 milliárd dollár értékű csomagot; azoknak a vámoknak a bevezetéséhez szükséges nyilvános meghallgatást június közepén meg is tartották, az újabb listával kapcsolatban ezt augusztus 5-re tervezik. A két listán szereplő összes árura azonnal kivetik a vámot, mihelyt a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) vitarendezési testülete jóváhagyja, de újabb intézkedések is elképzelhetők – figyelmeztetett Lighthizer hivatala.
Az Airbus és a Boeing tiltott állami támogatásáról másfél évtizede folyik a vita az EU és az Egyesült Államok között, és a WTO illetékes szerve mind a két felet elmarasztalta az ügyben. Bizonyítottnak találta, hogy a világ két legnagyobb repülőgépgyártója több milliárd dolláros segítséget kapott ahhoz, hogy versenyképesebbé váljon a globális piacon, és sem az EU, sem Washington nem hagyott fel azóta sem ezzel a gyakorlattal. Brüsszel a vámfenyegetésben sem maradt el az Egyesült Államoktól, áprilisban 20 milliárd dollárnyi amerikai termékből álló listát állított össze; ennek az életbeléptetése is a WTO jóváhagyására vár.
Az EU, az Airbus és a Boeing nem kommentálta azonnal az újabb fenyegetést, a skót whiskygyártók szövetségének szóvivője azonban kiábrándítónak nevezte a Sky Newsnak adott nyilatkozatában, hogy belerángatták őket ebbe a vitába. Az Egyesült Államokba irányuló kivitel eddig vámmentes volt, értéke tavaly egymilliárd fontot (1,26 milliárd dollárt) tett ki. „A skót whiskyipar következetesen ellenzi a vámok bevezetését, mert az károkat okoz az Atlanti-óceán mindkét partján a gazdaságnak, amelynek folyamatos fejlődése a kereskedelemtől függ” – mondta a szóvivő, és hasonlóképpen vélekednek az amerikai kollégák is. „Az amerikai vállalatokat – a farmerektől a beszállítókon keresztül a kiskereskedőkig – már eddig is negatívan érintették a büntetővámok. A további tarifák csak még nagyobb károkat okoznak majd”, álláshelyeket veszélyeztetnek és megkárosítják a fogyasztókat – mondta a Reutersnak az amerikai szeszgyártók szervezetének szóvivője.
A whiskyexport
1,26
milliárd dollárt hozott tavaly a skótoknak
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.