Megugrott a koronavírus-fertőzések száma az Egyesült Államokban, pénteken 30 ezer esetet jelentettek, ez a legmagasabb szám május 1-je óta. A járvány a korlátozások feloldása óta különösen Arizonában, Floridában, Kaliforniában, Nevadában és Dél-Karolinában terjed minden eddiginél gyorsabban. A járványügyi hatóságok előrejelzése szerint a halálesetek száma július 11-re 129–145 ezerre nőhet a mostani 119 ezerről. A járvány gyorsulása miatt az Apple bejelentette, hogy nyitás helyett bezárja majdnem tucatnyi üzletét, ami hozzájárult a tőzsdei hangulat romlásához és a New York-i indexek pénteki csökkenéséhez. Eric Rosengren, a bostoni Fed elnöke egy virtuális gazdasági konferencián figyelmeztetett, hogy a vírus további terjedése tartós korlátozásokhoz vezethet, ami visszafogja a fogyasztást és a beruházásokat, így ismét nőhet a munkanélküliség. A gazdasági nyitásnak köszönhetően májusban 14 százalék alá csökkent az országos munkanélküliségi ráta, három szövetségi államban azonban még mindig 20 százalék feletti: Nevadában 25,3, Hawaiin 22,6, Michiganben 21,2 százalékos. A MarketWatch szerint intő jel, hogy az újonnan munkanélküli-segélyért folyamodók száma a gazdasági nyitás ellenére nem csökkent heti kétmillió alá. Ez azt jelenti, hogy megkezdődött az elbocsátások második hulláma, miután a munkaadók számára kezd világossá válni, milyen károkat okozott az üzlet számára a koronavírus. Bár a járványhelyzet alakulása szinte állandó volatilitást okoz a tőzsdén, a Jefferies Financial Group legfrissebb felmérése szerint nem ez aggasztja elsősorban a befektetőket. Számukra az a legfontosabb kérdés, hogy milyen – V, W vagy U alakú – lesz a gazdaság kilábalása a válságból. „Az elmúlt pár hónapban a piacok nagyrészt tudomást sem vettek a gazdasági adatokról, vakon követték a Fedet. Ez talán most megváltozik” – írta jelentésében Aneta Markowska és Thomas Simons elemző. Egyelőre azonban senki nem tudja megmondani, mikor és hogyan áll talpra a gazdaság. Jerome Powell Fed-elnök szerint lassú és göröngyös lesz a kilábalás, és több évre lesz szükség ahhoz, hogy a kibocsátási szint elérje a válság előttit.
Valamivel optimistább a Moody’s, amely péntek éjjel stabil kilátás mellett megerősítette az Egyesült Államok elsőrendű Aaa szintű államadós-besorolását. Az indoklás szerint továbbra is kikezdhetetlen az amerikai gazdaság és a dollár domináns világgazdasági szerepe, így valószínűtlen, hogy a gazdaságban a koronavírus-járvány sokkja érdemi szerkezeti károkat okozna. Hasonló magyarázattal erősítette meg nemrég a Fitch Ratings is ugyancsak stabil kilátással a lehetséges legjobb – AAA – amerikai államadós-osztályzatot.
Trump lemaradt a pénzgyűjtésben
Donald Trump és pártja 74 millió dollárt gyűjtött az elnökválasztási kampányra májusban, de ezzel elmaradt demokrata ellenfelétől. Joe Biden 80,8 milliót szedett össze, egy hónap alatt eddig a legtöbbet, miközben hirdetésekre feleannyit sem költött, mint az elnök. Trump több mint három és fél hónapos szünet után, szombaton tartotta az első nagygyűlését az oklahomai Tulsában, de nem vonzott akkora tömeget, mint remélték, nem telt meg a 19 ezer ember befogadására alkalmas BOK Center. A gyűlés előtt a kampánystáb bejelentette, hogy hat tagja elkapta a koronavírus-fertőzést. | vg
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.