M. Cs. | További célzott gazdaságélénkítést, újabb pénzügyi csomagot sürgetett Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter, és Jerome Powell, a jegybank szerepét betöltő Fed elnöke szerint is pótlólagos költségvetési forrásokra lesz szükség a gazdaságélénkítéshez, szakértők azonban nem tartják valószínűnek, hogy a kongresszus újabb nagyobb anyagi támogatást szavazzon meg a novemberi elnök- és törvényhozási választásig. A véleményüket részben a vártnál jobb munkaerőpiaci adatokra alapozzák: augusztusban 1,4 millió munkahelyet teremtettek, a munkanélküliek aránya pedig 10,2-ről 8,4 százalékra csökkent. Joel Naroff, a Naroff Economics elnöke és vezető közgazdásza szerint az adat valószínűleg meggyőzi a törvényhozók egy részét, hogy az újabb csomagra már nincs is akkora szükség, és nem érdemes engedni miatta, hogy még jobban elszabaduljon a költségvetési hiány. Ráadásul aláássa a csomagpártiak érvelését, amely szerint a gazdaság kész katasztrófa. „Az abszolút bázist tekintve az, de relatíve nem olyan nagy katasztrófa, mint volt” – idézte a feljegyzést a MarketWatch. Az újabb csomag esélyét csökkenti az is, hogy Mnuchin és Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata többségének vezetője megállapodott arról: mindent megtesznek, hogy a kormányzati munka ne álljon le szeptember 30-án, a pénzügyi év végén. Ennek érdekében szétválasztják a gazdaságélénkítést és a költségvetést, és egy olyan törvényjavaslatot dolgoznak ki, amelyik decemberig biztosítja a szövetségi kiadásokat a jelenlegi szinten. A pénzügyminiszter reményei szerint a törvényhozók már a héten megkezdik a javaslat tárgyalását.
Egy befektetési tanácsadó, a Veda Partners mindezek miatt a korábbi 60-75-ről 20-30 százalékra csökkentette egy újabb, legalább 1500 milliárd dolláros élénkítőcsomag elfogadásának az esélyét. Ám talán még ez a becslés is túl optimista, mivel 900 milliárd dollár a különbség a demokraták és a republikánusok javaslata között. A megállapodás hiányában egyre több közgazdász aggódik amiatt, hogy K alakú lesz a kilábalás, vagyis folytatódik ugyan a gazdasági növekedés, de éles különbségekkel a különböző iparágak és gazdasági csoportok között. Ez ugyan nem lesz világosan látható a következő néhány negyedév GDP-adataiban, de hosszú távon súlyos veszélyeket rejt, és tovább növeli a ma is meglévő egyenlőtlenségeket. „Amikor K alakról beszélünk, akkor a felső rész nyilvánvalóan a pénzpiacokat, az alsó pedig a reálgazdaságot jelenti, és a kettő szétválik” – idézte a CNBC Joseph Brusuelast, az RSM vezető közgazdászát. Ez a jelenség máris megfigyelhető: míg a tőzsde száguldott március óta, a GDP történelmi mértékben zsugorodott, megugrott a munkanélküliség, és a javulás ellenére magas is maradt, különösen az alacsony jövedelműek körében, emellett több ezer kisvállalkozás ment csődbe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.