Átrendezte a romániai munkaerőpiacot a koronavírus-járvány: hosszú idő után számottevően emelkedett a munkanélküliség. Sovány vigasz, hogy az országot – Kanada és Nagy-Britannia után – a harmadik helyre tették azon államok sorában, ahol a legjobb és legkifizetődőbb internetes távmunkát végzik. Novemberben 0,2 százalékponttal, 5,1 százalékra csökkent a munkanélküliségi arány októberhez képest, de 2019-hez viszonyítva más a kép. Egy év alatt a 15–74 év közötti állástalanok száma több mint százezerrel, 361 ezerről 462 ezerre ugrott. Az elmúlt 11 évben folyamatosan csökkent a munkanélküliség: 2015-re 4,88-ra, 2019 végére pedig a történelmi minimumnak számító 2,97 százalékra apadt az állástalanok aránya.
Az állástalanok száma márciustól kezdett meredeken emelkedni, ekkor kezdődött a két hónapos szükségállapot, amely számos ágazatot válságba taszított. A legnagyobb érvágást a vendéglátóipar, az idegenforgalom és a szolgáltatási szektor szenvedte el. Hozzátartozik a képhez, hogy a járvány alatti időszakban sokan úgy vesztették el a munkájukat, hogy nem bocsátották el őket, hanem állami kompenzáció fejében megtartották alkalmazotti jogviszonyukat (kényszerszabadságolással vagy csökkentett munkarendben), bár tényleges munkát nem vagy alig végeztek. A kényszerszabadság intézményét a kormány 2021-re is kiterjesztette: a korlátozások miatt leálló ágazatok munkavállalóinak bruttó bérét 75 százalékban biztosítja, ám nem többet a bruttó országos átlagbér 75 százalékánál, ami 4072 lej (1 lej 73,57 forint). Erdélyben az átlaghoz képest jóval nagyobb mértékben, csaknem 26 százalékkal emelkedett a munkanélküliek száma, abszolút értékben több mint 84 ezerre. Erdély valamennyi régiójában több lett az állástalan: Közép-Erdélyben 13,5, Székelyföldön 32, a magyar–román határ menti Partiumban 46,5 százalékos volt a növekedése egy év alatt.
Románia idén valamivel kevesebb, de még mindig nagyszámú nem uniós munkavállaló érkezését engedélyezte. 2021-ben 25 ezer álláskereső alkalmazható az EU határain kívülről az eddigi 30 ezres kontingens helyett. A csökkenés oka, hogy miközben 2019 első tíz hónapjában több mint 23 ezer munkavállalási engedély kibocsátására volt igény, a tavalyi év hasonló időszakában már kevesebb mint 18 ezerre. Hozzátartozik a döntéshez az is, hogy a tavalyi évtől a munkaadóknak immár nincs szükségük engedélyre a bevándorlási hivataltól a Moldovából, Szerbiából és Ukrajnából érkező vendégmunkások egy naptári évben kilenc hónapra történő alkalmazása esetén.
A pandémia hatásai, mint mindenütt, Romániában is felgyorsították a hatékonyságnövelést és az átállást a tudásalapú gazdaságra. A PwC és a Világgazdasági Fórum jelentése szerint ez a folyamat Kínában lehet a leggyorsabb, Közép- és Kelet-Európa azonban, részben a képzési rendszerek rugalmatlansága miatt, lassabban halad. Remélhetőleg a kormányzatok és a vállalkozások is ráébrednek a modernizálás szükségességére – idézte tegnap a The Diplomat magazin Ionut Simiont, a PwC romániai országmenedzserét. Mint elmondta, két éve a könyvvizsgáló és tanácsadó cég még azt jósolta, hogy 2029-ig Romániában 600 ezer álláshelyet érinthet az automatizáció és a digitalizáció, a járvány hatására azonban a folyamat várhatóan sokkal gyorsabb lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.