BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A gazdaság újranyitását követően erősödhet az inflációs nyomás

Kamatdöntő ülést tart a Magyar Nemzeti Bank, ahol vélhe­tően nem változnak a kamatkondíciók. Az eurózóna fogyasztói bizalmi és gazdasági hangulat­indexe alacsony szinten maradhat.

Bár az inflációs alapmutatók 3 százalék feletti árdinamikát tükröznek, és a következő hónapokban főként az olajárak bázishatása miatt átmenetileg 4 százalékig emelkedhet az infláció, a jegybankon nincs nyomás, hogy változtasson a kamatkondíciókon – véli Tardos Gergely, az OTP Elemzési Központ szakértője. Változást az hozhat, ha a veszélyeztetett népesség átoltása után megindul a gazdaság újranyitása. A nyitás tavaly júliusban számottevő, de egyszeri áremelkedéssel és az infláció megugrásával járt. Irányváltást az okozhat a monetáris politikában, ha ez idén is bekövetkezik, vagy esetleg az inflációs nyomás tartósnak bizonyul.

Két témában érdemes figyelni a jegybank közleményét. Az év eleje óta jelentősen emelkedtek a hosszú hozamok, amiben szerepet játszott az is, hogy az MNB elérte a tíz évnél hosszabb futamidejű állampapír-­sorozatok esetében az 50 százalékos felső korlátot, s ezért vásárlásaival kénytelen volt elmozdulni az öt-tíz éves lejáratok felé, ami miatt kevesebb puskapor jutott a hosszabb szegmensre. Az elemző szerint a kérdés az, hogy akar-e olyan változtatást végrehajtani a jegybank, amely mérsékelheti a hozamemelkedési nyomást, mint például egy újabb swapeszköz bevezetése vagy a fedezett hitel futamidejének módosítása. Emellett az elmúlt két hétben megjelent inflációs aggodalmak kamatemelési várakozásokat okoztak, a pénzpiaci hozamok 20-30 bázisponttal emelkedtek, a swapgörbe pedig a jövő évre a jelenlegi 75 bázispontnál 75-100 ponttal magasabb effektív kamatot áraz. A monetáris tanács ezt várhatóan nem hagyja szó nélkül, ami megmozgathatja a hozamokat és a forint árfolyamát is.

A héten érkeznek az eurózóna tagországaiból a februári bizalmi indexek. Miután az oltóprogramok ütemezésével és az oltások különböző mutációk elleni hatékonyságával kapcsolatban nagy a bizonytalanság, Váradi Beáta elemző szerint kérdéses, hogy láthatunk-e érdemi, tartós emelkedést az európai bizalmi indikátorok terén. Az első negyedévet a korlátozó intézkedésekkel együtt kell átvészelnie Európának, ennek tükrében a fogyasztói és gazdasági bizalomban nem várható érdemi javulás. A német Ifo intézet gazdasági hangulatindexe a januári esés után a várakozások szerint némiképp javulni fog, emellett az olasz fogyasztói bizalmi index és az eurózóna gazdasági hangulatindexe is erőre kaphat. A negyedik negyedéves GDP-adatok azt mutatják, hogy a járvány második hullámában a világgazdaság ellenállóbbnak bizonyult. Az Európai Unió folyamatosan tárgyal a vakcinagyártókkal, és az oltóprogramok is haladnak, következésképp a megszokott élethez való visszatéréshez szükséges átoltottságba vetett bizalom is egyre nő. A legnagyobb kérdőjel továbbra is az újranyitás időpontja. Ilyen környezetben a szokásosnál is fontosabb szerep jut a bizalmi indikátoroknak, amelyek jól mutatják a piaci szereplők várakozásait. Ezenkívül több európai országban publikálják a negyedik negyedéves GDP részletes becslését, amelyből kiderül, mely szektorok jó teljesítménye áll az összességében vártnál kedvezőbben alakuló előzetes adatok mögött.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.