BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nincs több kérdés: itt a bizonyíték, Trumpnak igaza volt – az elnök tengernyi pénzt szerzett Amerikának

Legutóbb 2021-ben történt meg, hogy az USA büdzséje többlettel zárt. Trump vámháborúja most mutatta meg igazán, mi az értelme Amerika szempontjából.

Az amerikai költségvetés többlettel zárt júniusban a rekordszintű vámbevételek hatására – írta meg az MTI a Reuters alapján. Ezzel Trump vámháborúja értékes eredményt tud felmutatni. 

Trump vámháborúja, President Donald Trump delivers remarks at Iowa State Fairgrounds
Trump vámháborúja: az elnöknek igaza volt / Fotó: AFP

Egészen pontosan az történt, hogy az amerikai költségvetés

27 milliárd dollár többlettel zárta a júniust elsősorban a rekordszintű, 27,2 milliárd dollárnyi vámbevétel hatására.

Erről az amerikai pénzügyminisztérium tett közzé friss jelentést. A vámbevételek emelkedése hozzájárult ahhoz, hogy a júniusi költségvetési bevételek 13 százalékkal, 526 milliárd dollárra nőttek. A kiadások eközben 7 százalékkal, 499 milliárd dollárra csökkentek.

Trump vámháborúja: az amerikai elnöknek igaza volt

Ezzel együtt is az október 1-jén kezdődött 2025-ös pénzügyi év első kilenc hónapjában az Egyesült Államok költségvetési hiánya 1337 milliárd dollár volt, ez 5 százalékkal fölülmúlta az egy évvel korábbit. Viszont ebben a kilenc hónapban rekordszintű, 113,3 milliárd dollár volt a vámbevétel, és a pénzügyminisztérium szerint a szeptember végével záródó pénzügyi évben ez az összeg elérheti akár a 300 milliárd dollárt.

Erre szükség is lesz, hiszen a trend egyértelműen negatív. A múlt szeptember végével záródott előző pénzügyi év költségvetési hiánya 1832,8 milliárd dollár volt, 8,1 százalékkal nagyobb az egy évvel korábbinál. A hiány a 2024-es pénzügyi évben a hazai össztermék (GDP) 6,4 százaléka volt az egy évvel korábbi 6,2 százalék után.

Csak hogy érthető legyen, miért lenne olyan nagy dolog, ha megfordulna a folyamat: az Egyesült Államok költségvetése legutóbb a 2001-es pénzügyi évben zárt többlettel.

Ahogy arra a Világgazdaság emlékeztetett: a magas vámbevételek nem meglepők, miután Donald Trump amerikai elnök élesen megemelte a vámok szintjét az elmúlt hónapokban, hogy növelje a kormány bevételeit, egyúttal újraélessze az amerikai feldolgozóipart és tompítsa a kereskedelmi egyenlőtlenségeket.

Trump a vámok segítségéve nyomást tudott gyakorolni több országra is, ám egyelőre nem látni, hogy a vámokból befolyó bevételek milyen pályát futnak majd be az azokat érintő szünetek és újraindulások miatt. A Kína elleni vámok például volt, hogy a 145 százalékot is elérték, mielőtt ismét alacsonyabbak lettek volna, noha még mindig magasak.

Trump emellett számos iparágat és nyersanyagot is megadóztatott, és ezen a téren is további lépésekre készül. Az egyes országokkal szembeni vámok sem véglegesek. Az elnök csütörtökön például

  • Kanadát fenyegette újabb vámokkal,
  • miután Brazília ellen 50,
  • Japánnal szemben pedig 25  százalékos vámot jelentett be.
  • Európával ugyancsak kiélezett tárgyalások zajlanak az amerikai vámokról.

A vámok folyamatos változása mellett ugyanakkor Trump folyamatosan jelzi, hogy nyitott az egyeztetésekre a kereskedelmi kérdésekben.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.