Valamivel kisebb lehetett az unió gazdaságának visszaesése tavaly a korábban vártnál az Európai Bizottság téli előrejelzése szerint, a járványkorlátozások a kilátásokat rövid távra borúsabbá tették, de a koronavírus elleni oltási kampány beindulása miatt Brüsszelben már látják a fényt az alagút végén. Az Európai Unió hazai összterméke 6,3 százalékkal zsugorodhatott a múlt évben, ami ugyanúgy körülbelül 1 százalékponttal kevésbé rossz teljesítmény az ősszel előre jelzettnél, mint az eurózónára most becsült 6,8 százalékos visszaesés. Az idei növekedés azonban az ősszel vártnál néhány tized százalékponttal kisebb lehet: az EU-ban 3,7, az euróövezetben 3,8 százalék. Ami Magyarországot illeti, az őszinél szebb képet fest a jelentés: 2020-ra kisebb visszaesést, 2022-re nagyobb növekedést. Hasonlóan változtak az előrejelzések a többi közép-európai gazdaságot illetően is.
A jelentés szerint a vakcinázáson kívül az is javította a kilátást, hogy sikerült megegyezni az Egyesült Királysággal a vámunióból való távozása utáni kereskedelmi feltételekről. Az EU gazdasága nagy ellenálló képességről tett tanúságot a múlt év második felében, és a növekedés az idén támogatást kap a kilábalási alapból. Az Európai Bizottság már a tavasz végén megkezdheti a kötvénykibocsátásokat a 750 milliárd eurós alap finanszírozására – mondta a Reutersnak Paolo Gentiloni gazdasági biztos. A bizottság és a pénzügyminiszterek tanácsa a következő hónapokban áttekinti a tagállamok kilábalási programjait – az első körben a tervezett kiadásaik 13 százalékát kaphatják meg Brüsszeltől.
A jelentés szerint az EU gazdasági teljesítménye előbb elérheti a járvány előtti szintet, mint arra ősszel számítani lehetett, de a kilábalás üteme földrajzilag egyenetlen lesz: egyes országok már 2021 végére vagy a jövő év elejére teljesen felépülhetnek, másoknak azonban ez tovább tart. A válság által különösen erősen sújtott dél-európai tagállamok GDP-je Portugália kivételével még jövőre sem éri el el a 2019-es szintet, és Franciaország, valamint a régiónkban kulcsszereplő német gazdaság is csak alig. Az élen a közép-európaiak haladhatnak. Az erős belső piaccal rendelkező Lengyelország például tavaly 2,8 százalékos visszaeséssel megúszhatta a válságot, idén ezt teljesen ledolgozhatja, és jövőre már több mint 5 százalékkal nagyobb lehet a GDP-je, mint 2019-ben volt.
Ami az inflációt illeti, a kétéves kilátásokon nem változtattak, de az idei előrejelzések az éves átlagos harmonizált árindexekre felfelé módosultak: az EU-ra 1,3-ről 1,5, az eurózónára 1,1-ről 1,4 százalékra. Ezek és a 2022-re várt szintek még mindig jóval az Európai Központi Bank 2 százalékos célja alatt maradnak, de fontos részlet, hogy a Németországra közzétett becslés 1,4 százalékról 2,3 százalékra ugrott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.