BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megkapta az esélyt a legnagyobb francia videójáték-stúdió, de látszólag mégsem kezd vele semmit – teljes a kilátástalanság az Ubisoftnál

A Tencent 2024-es befektetése új lendületet ígért az Ubisoftnak, de a leépítések azóta is folytatódnak, és a hivatalos kommunikáció mélypontra süllyedt. Az Assassin’s Creed IV: Black Flag-remake-ről szinte mindent tudni lehet szivárgásokból, mégsem erősítettek meg semmit, és a franchise-ok jövőjét most egy belső „átformáló bizottság” bírálja el. A rajongók egyre türelmetlenebbek, az Ubisoft dolgozói pedig egyre bizonytalanabbak.

Hiába érkezett több mint egymilliárd eurós befektetés a Tencenttől, az Ubisoftnál (Franciaország legnagyobb videójáték-stúdiójánál) továbbra sincs nyoma stabilitásnak. A leépítések folytatódnak, a kommunikáció megbicsaklott, a nagy franchise-ok jövője pedig egy új, belső „átformáló bizottság” kezébe került – kérdés, hogy ez valódi megújuláshoz vagy még több bizonytalansághoz vezet.

Megkapta az esélyt a legnagyobb francia videójáték-stúdió, de látszólag mégsem kezd vele semmit – teljes a kilátástalanság az Ubisoftnál
Megkapta az esélyt a legnagyobb francia videójáték-stúdió, de látszólag mégsem kezd vele semmit – teljes a kilátástalanság az Ubisoftnál / Fotó: Szergej Elagin

2024 márciusában az Ubisoft bejelentette, hogy létrehozott egy új, Ubisoft New Ventures nevű leányvállalatot, amely a legnagyobb franchise-ok – például az Assassin’s Creed, a Far Cry és a Rainbow Six – újrapozicionálására és jövőbeni fejlesztésére koncentrál. A projekt részeként a Tencent 1,16 milliárd eurós stratégiai befektetést hajtott végre, ezzel jelentős részesedést szerzett a vállalatban.

A bejelentés akkor új lendületet ígért: nagyobb kreatív szabadságot, friss irányokat és jobb erőforrás-elosztást. Ám a valóság hamar másként alakult.

A Tencent-befektetés ellenére az Ubisoftnál nem álltak le a leépítések.

Sőt: a vállalat 2023 óta folyamatosan csökkenti a munkaerőt, és 2024–25-ben is több hullámban bocsátott el dolgozókat:

  • 2023 novemberében 124 fő távozott (főként a kanadai részlegeknél);
  • 2024 márciusában újabb 45 alkalmazottat bocsátottak el;
  • 2025 januárjában 185 főt küldtek el világszerte;
  • 2025 júliusában 19 dolgozót bocsátottak el a Red Storm Entertainmentnél, amely olyan címeken dolgozott, mint a Tom Clancy’s Ghost Recon vagy a Star Trek: Bridge Crew.

Mindez egyértelműen jelzi: a friss tőkeinjekció nem párosult stabilizációval, sőt, sok fejlesztő szerint a vállalat „átstrukturálása” valójában bizonytalanságot és bizalomvesztést hozott.

A kommunikáció rosszabb, mint valaha

Az Ubisoftot dolgozói és a játékosok is sokszor kritizálták azért, mert a kommunikáció vagy értelmetlen, vagy egyáltalán nincs. Ezt az is alátámasztja, hogy egyre több bizonyíték utal az Assassin’s Creed IV: Black Flag remake létezésére, de a Ubisoft mindmáig nem erősített meg semmit a projekttel kapcsolatban. 

Pedig ha valamire, akkor a Black Flag újrakiadására igazán fel lehetne húzni egy könnyen működő marketingkampányt, 

mivel széles körben ez számít a legsikeresebb és legkedveltebb Assassin's Creed-játéknak. Miközben a rajongók gyakorlatilag már kész tényként kezelik a projektet, a kiadó továbbra sem kommentálja a fejleményeket – ez pedig csak növeli a feszültséget és csökkenti a bizalmat.

Az Ubisoft mintha nem tanulna semmiből

A Tencent-megállapodással párhuzamosan az Ubisoft belső átalakulásokat is bejelentett. Ennek részeként létrehozták az úgynevezett „átformáló bizottságot”, amely tíz tagból áll, és száz napot kapott arra, hogy új irányt szabjon a vállalat ikonikus sorozatainak.

A testületben ott van például Charlie Guillemot, Yves Guillemot vezérigazgató fia, 

és Marie-Sophie de Waubert, a vállalat egyik kiemelt vezetője. A bizottság elsődleges célja az Assassin’s Creed sorozat és más nagy brandek megújítása. Ugyanakkor sokak szerint épp azok irányítják a folyamatot, akik a korábbi félresiklásokban is közreműködtek, ezért nem biztos, hogy valódi megújulás jön, lehet, hogy csak formai változásokkal próbálják elodázni a mélyebb problémákat.

A helyzet paradox: az Ubisoft rengeteg tőkéhez és brandhez jutott, de a vezetői döntések és a kommunikáció teljesen széttartó. A közösség régóta konkrétumokra vágyik, ehelyett újabb elbocsátásokat, titkolózást és homályos átszervezéseket tapasztal.

A Tencent-megállapodás papíron stabilizációt és növekedést ígért, a gyakorlatban azonban sem a dolgozók, sem a játékosok nem érzik ezt. A Black Flag-remake körüli hallgatás, az elhúzódó reformok és a szelektív belső bizottság működése mind azt jelzik: az Ubisoft még keresi önmagát. A kérdés csak az, lesz-e még közönség, mire megtalálja.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.