A Leningrádi Atomerőmű új blokkjainak oktatási központjában befejeződött azoknak a magyar szakembereknek a gyakorlata, akik majd a Paks II. Atomerőmű üzemeltetőit képezik ki a blokkvezénylő teljes léptékű szimulátorán. A gyakorlat azért történt éppen a Leningrád Atomerőmű II.-nél, mert az ott 2018-ban és 2021-ben átadott két blokk építése a kulcsrakész paksi beruházás referenciaprojektje.
A 2022-ben indult két hónapos elméleti és gyakorlati képzésen a szakemberek begyakorolták a normál üzemmódoktól eltérő forgatókönyveket és a blokkvezénylőben végzendő csapatmunkát. A képzést a Roszatom Műszaki Akadémia szentpétervári kirendeltsége szervezte, kifejezetten a magyar megrendelőnek. Vlagyiszlav Szmolszkij, a Paks II. Atomerőmű projekt fővállalkozója, az ASZE paksi fióktelepének oktatási osztályvezetője azt hangsúlyozta a társaság közleményében, hogy a Roszatom teljesíti a Paks II. Atomerőmű projekttel kapcsolatos összes kötelezettségét. Ugyanott
Szarvas Krisztián, a Paks II. Zrt. vezérigazgató-helyettese kulcsfontosságúnak nevezte, hogy az új blokkok üzembe helyezésére rendelkezésre álljon a szükséges számú jól képzett személyzet.
Munkatársai most sajátítják el azon tapasztalatokat, amelyeket azután a társaságnál évtizedeken át adnak tovább, ezzel is növelve a hazai nukleáris szakma elismertségét.
A Paks II. Atomerőmű lesz az első modern, orosz tervezésű, VVER-1200-as III+ generációs reaktorokkal szerelt atomerőmű az Európai Unióban. Építését a 2014. január 14-i orosz–magyar kormányközi megállapodás és a létesítmény tervezéséről, beszerzéséről és megépítéséről szóló, úgynevezett EPC-szerződés rögzíti.
Létesítési engedélyét 2022 augusztusában adta ki az Országos Atomenergia Hivatal. Az engedély megszerzése megerősítette, hogy a projekt megfelel a magyarországi és az európai biztonsági előírásoknak is. (A Világgazdaság a napokban a projekt egy újabb szakaszáról is beszámolt.) Oroszországban jelenleg négy VVER-1200-as reaktorral szerelt blokk üzemel, két hasonló pedig Fehéroroszországban.
Az orosz állami Roszatom holdingjában energetikai, gépgyártó valamint építőipari-kivitelező vállalatok működnek. A Roszatom stratégiájának része az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiatermelés fejlesztése. A társaság vezető szerepet tölt be az oroszországi áramtermelésben, és jelenleg a világon a Roszatom rendelkezik a legtöbb megrendeléssel atomerőmű-építésre. A holding
A Roszatom nyitott a kölcsönösen előnyös nemzetközi együttműködésre. Kulcsrakész atomerőmű-projekteket kínál, beleértve a kis teljesítményű moduláris reaktorokat (SMR), az atomerőművek nukleáris üzemanyaggal történő ellátását, az üzemeltető és karbantartó személyzet kiképzését, az üzemeltetési támogatást, a karbantartást és az atomerőművek folyamatos korszerűsítését.
A holdinghoz tartozó Roszenergoatom üzemelteti a tizenegy működő oroszországi atomerőművet, köztük a világ első úszó atomerőművét. Ma 36 atomerőművi blokk termel Oroszországban együtt 28,5 gigawatt teljesítménnyel. Ezek adják az orosz áramtermelés mintegy 20 százalékát.
A Szentpétervár közelében lévő Leningrádi Atomerőmű Oroszország egyik legnagyobb beépített teljesítményű atomerőműve. A 4400 megawatt összteljesítményt kétféle reaktor adja:
Korábban négy RBMK-1000-es blokk működött a Leningrádi Atomerőműben, de az első kettőt 45 év szolgálat után leállították. Ezeket váltotta fel a két VVER-1200 blokk 2018-ban és 2021-ben. Tervezett élettartamuk 60 év, ami további 20 évvel meghosszabbítható. A még két működő grafitmoderátoros reaktort a 2022 óta épülő két további VVER-1200 reaktoros egység fogja váltani. Áramukra az északorosz térségben tervezett beruházások miatt is szükség lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.