A legutóbbi összesítés szerint kora ősszel Vasban volt a legalacsonyabb a munkanélküliség, amivel megelőztek több korábban vezető megyét is. Növekedhetett az újabb járványhullámok hatására?
Változhatott valamennyire a helyzet, és nem is csak a járvány közvetlen hatásai miatt. Például a helybeliek, akik Vas megyéből is szép számban dolgoztak Ausztriában, és közülük soknak megszűnt a munkahelye, a megyénkben jelentkeztek be munkanélkülinek, ami eleve torzíthatja a frissebb adatokat. Pár tizedet biztosan emelkedett a munkanélküliségi ráta a harmadik negyedéves 1,7 százalékról, ami valóban a legalacsonyabb volt az országban. Az országosnál kisebb lehetett a romlás, de a helyzet Vas megyében is romlott. Ha a szomszéd országban helyreáll a korábbi helyzet, és az osztrák vállalkozások helyzete stabilizálódik, először valószínűleg az osztrák munkavállalókat veszik vissza.
Ha nálunk előbb ér véget a járvány, az nem jelent előnyt?
Az oltás nagyobb gyorsasága nálunk pozitívan befolyásolhatja a helyzetünket, de az osztrák gazdaság erős, és gyorsan regenerálódhat, arra számíthatunk, hogy ez a folyamat a két országban párhuzamosan zajlik majd. A versenyt állni mindenképpen nehéz lesz, mert az osztrák vállalkozások feltehetően kevésbé gyengültek meg, mint ideát. Ha a közelmúltban hazatérő munkavállalókat nem is számítjuk, a turizmust, a vendéglátást, a kiskereskedelem egyes szegmenseit és a szolgáltatásokat nagy csapás érte. Ugyanakkor jó jelnek tekintem, hogy az építőipar megrendelésállománya nem esett vissza. De a gazdaságossági mutatókat minden szektorban rontották a megbetegedések, a szükségessé vált túlórák és egyéb nehézségek. A vásárlási szokások változtak, és azt érzékeljük, hogy a kisebb üzleteket ez hátrányosan érintette a bevásárlóközpontokhoz képest, amelyek még forgalomnövekedést is elérhettek.
Az országosnál sokkal kevésbé estek vissza a beruházások, ez jó jel?
Egyenetlenek a hatások, a multiknál és a nagyvállalkozásoknál nem álltak le a beruházások, a termelési lendületük fennmaradt, a kis- és középvállalatok beruházásai azonban érzékelhetően csökkentek. Jelentős beruházások elmaradásáról nem tudok, de még a milliárdos forgalmú közepes cégek is halasztottak el beruházásokat tavaly és idén. A járvány első hulláma és a második-harmadik közt lényeges különbségek mutatkoztak. A tavaszi hullám idején a kis- és közepes vállalkozásoknak még általában voltak tartalékaik, ezeket kezdték el felélni. A második hullámban sokan elértek ezeknek a végére, a harmadik hullám pedig már akár tömeges csődhelyzetet is előidézhet, a hosszától is függően. Már nincs tartalék, sok vállalkozás a túlélésért küzd. A kormányzati segítségek nagyon jól jöttek, de sok vállalkozás számára ezek sem lesznek elegendők. A háromévi visszafizetési moratórium mellett nyújtott 10 millió forintos kamatmentes hitel nagy lehetőség, mentőöv, de csak annak, aki remélheti, hogy átvészeli a válságot, és vissza is tudja fizetni. Az iparűzési adó felezése ideiglenes segítség, ám gondokat is okozhat, mert az önkormányzati megrendelések visszaesése rosszul érinthet vállalkozásokat. Persze azt is megértjük, hogy a források nem végtelenek, a kormány már az első hullám óta kénytelen rendkívül sokat költeni a támogatásokra.
Ha kinyílnak az Európai Unió kilábalási alapjainak a csapjai, az segíthet?
Hozhat könnyebbséget, ez az elosztástól függ. Egyes szektorokra nagyon ráfér a segítség. Általánosságban az ipar, köszöni szépen, jól van, az építőipar is. De a vendéglátás, a turizmus, a szolgáltatások vállalkozásai a túlélésért harcolnak. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara tagkamarájaként mi is megfogalmazzuk javaslatainkat a kilábalási és egyéb pénzek felhasználásáról, egyebek közt további támogatásokat a rövidített munkaidős foglalkoztatáshoz és a teljesen leállt szektoroknak jelentősebb bértámogatásokat. Van, ahol többet kell segíteni. Ha például egy vállalkozást elhagytak a dolgozói, fél év alatt nem lehet újraépíteni, ha egyáltalán talpra áll. A kilábaláshoz hosszabb időre lesz szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.